Zamknij

Izrael przygotowuje kampanię szczepień trzecią dawką

23.04.2021 10:24

 - Szykujcie ramiona i... dzieci - tymi słowami zwrócił się do narodu premier Izraela Benjamin Netanyahu w trakcie wystąpienia, podczas którego poinformował, że rząd domówił na jesień kilka milionów szczepionek przeciw COVID-19.

AA/ABACA/Abaca/East News
fot. AA/ABACA/Abaca/East News

Podczas gdy Zachód walczy o zaszczepienie jak największego odsetka populacji pierwszą dawką szczepionki przeciw COVID-19, Izrael szykuje się już do masowych szczepień... trzecią dawką.

Szczepienia w Izraelu

Miliony szczepionek przeciw COVID-19 domówił na jesień Izrael. Eksperci spekulują, że jest to reakcja na słowa dyrektora generalnego firmy Pfizer, Alberta Bourli, który powiedział w zeszłym tygodniu, że jego zdaniem podanie trzeciej dawki szczepionki będzie konieczne „gdzieś pomiędzy sześcioma a dwunastoma miesiącami” po otrzymaniu drugiej dawki, a potem co roku.

Jesienna kampania szczepień w Izraelu ma objąć również dzieci. Do tego czasu niemal pewne jest bowiem potwierdzenie skuteczności i bezpieczeństwa stosowania szczepionek u najmłodszych. Na początku kwietnia Pfizer zwrócił się do amerykańskiej Agencji Leków i Żywności (FDA) o zezwolenie na stosowanie szczepionki COVID-19 u dzieci w wieku od 12 do 15 lat w Stanach Zjednoczonych. Trzecia faza badań klinicznych wykazała 100% skuteczności w tej grupie wiekowej.

ZOBACZ: Prof. Cessak: Szczepionka Pfizera przeciwko COVID-19 jest skuteczna u dzieci

Jesienna partia szczepionek ma również stanowić zabezpieczenie na wypadek nowych wariantów SARS-CoV-2, odpornych na funkcjonujące na rynku szczepionki. "Zgodnie z umową, w razie potrzeby dostarczane dawki zostaną dostosowane do różnych wariantów wirusa" - donosi timesofisraeli.com.

"Dokładna liczba dawek z każdej firmy pozostaje tajemnicą, ale według doniesień mediów hebrajskich Izrael zgodził się zapłacić łącznie za 18 milionów zastrzyków od dwóch amerykańskich firm, z opcją zakupu kolejnych milionów po ich wykorzystaniu" - czytamy.

Izrael zaszczepił już drugą dawką szczepionki przeciw COVID-19 5 mln obywateli, czyli ponad połowę populacji.

Źródło: timesofisraeli.com