Zamknij

Ekspert: poluzowania mogą dotyczyć tylko zaszczepionych

02.06.2021 08:34
Szczepienia we Wrocławiu
fot. Szczepienie młodzieży we Wrocławiu/ Krzysztof Kaniewski/REPORTER/ EAST NEWS

Czy rząd zamierza wprowadzić dodatkowe poluzowania tylko dla osób zaszczepionych? O szczegółach tego typu dyskusji opowiada dr Konstanty Szułdrzyński, członek Rady Medycznej przy premierze

Mocniejsze poluzowanie obostrzeń epidemicznych może dotyczyć tylko osób zaszczepionych, bo pandemia się nie skończyła – uważa dr Konstanty Szułdrzyński, kierownik Kliniki Anestezjologii i Intensywnej Terapii Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA, członek Rady Medycznej przy premierze. Jego zdaniem obecne prognozy dotyczące chęci Polaków do szczepień są bardzo pesymistyczne.

– Niestety skłonność do szczepień jest najwyższa na szczycie fali zakażeń. Gdy fala opada, to część ludzi zapomina o zagrożeniu i już nie chce się szczepić. A bez tego wszystkie obostrzenia nie znikną. Przynajmniej dla osób, które się nie zaszczepiły – dodał dr Szułdrzyński.

Pytany o to, czy rząd radził się rady w sprawie dalszego poluzowania obostrzeń, odpowiedział, że nie za bardzo jest co poluzować, a jeśli coś zostanie poluzowane to tylko dla osób zaszczepionych. Jego zdaniem zmierzamy do społeczeństwa dwóch prędkości.

– Obecnie obostrzenia epidemiczne i tak zostały w większości zniesione. Te dotyczące np. dużych imprez masowych nie mogą zostać anulowane do momentu, gdy nie zaszczepi się znacząca większość społeczeństwa. Cały czas przewija się w naszych rozmowach ten wątek, że zmierzamy w stronę społeczeństwa dwóch prędkości. Nie będzie już tak, że dalsze luzowanie będzie dotyczyło wszystkich. Nie wygraliśmy z pandemią i ona nadal jest. Dlatego wprowadzane rozwiązania będą zwalniały z obostrzeń osoby zaszczepione. Problemem nie jest 2000 czy 3000 osób zaszczepionych na koncercie, ale taka sama liczba, która nie jest zaszczepiona. Dalsze decyzje w mojej ocenie zmierzały będą w podobnym kierunku co tzw. paszporty covidowe. Część obostrzeń nie będzie więc obejmowała tych, u których mamy potwierdzoną odporność – tłumaczył dr Szułdrzyński.

Przedstawiciele Rady Medycznej rozmawiali we wtorek po południu z rządem. Jednym z głównych tematów było dalsze prowadzenie programu szczepień.

– Zastanawialiśmy się nad kierunkami rozwoju programu szczepień. Debatowaliśmy o tym, jak przekazywać informacje o bezpieczeństwie szczepień, a także o tym, jak kontrować nieprawdziwe argumenty przeciwników tego programu – powiedział dr Szułdrzyński.

Obecnie w Polsce osób w pełni zaszczepionych (dwoma dawkami w przypadku preparatów dwudawkowych lub jedną dawką w przypadku preparatów jednodawkowych) jest ponad 7 mln osób. W sumie w Polsce wykonano już 20 mln szczepień, w tym pierwszą dawkę podano 13 mln osób, drugą ponad 6 mln osób. O wiele więcej zaszczepionych jest kobiet – z danych publikowanych przez rząd wynika, że przynajmniej jedną dawki szczepionki zaszczepiło się ponad 11 mln kobiet, natomiast tylko 8 mln mężczyzn.

Źródło: PAP