Zamknij

Najpierw wektorowa, potem mRNA. Jest opinia EMA i ECDC o mieszaniu szczepionek

08.12.2021
Aktualizacja: 08.12.2021 10:20
Mieszanie szczepionek przeciwko COVID-19
fot. WOJCIECH STROZYK/REPORTER

Podawanie najpierw szczepionki wektorowej przeciw COVID-19, a później preparatu wykorzystującego mRNA daje dobrą odpowiedź immunologiczną; taki schemat można zastosować już przy podstawowym cyklu szczepień, by zabezpieczyć możliwie największą część populacji UE – ogłosiły właśnie EMA i ECDC.

Obecnie znane badania naukowe pokazują, że przeprowadzenie szczepienia przeciw COVID-19 w schemacie, w którym najpierw podaje się szczepionkę wektorową (AstraZeneca, Johnson&Johnson), a później preparat oparty na technologii mRNA (Pfizer, Moderna) jest bezpieczne i daje lepszą odpowiedź immunologiczną niż schemat, w którym wykorzystuje się tylko szczepionki wektorowe – piszą Europejska Agencja Leków (EMA) i Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) we wspólnym komunikacie.

Najlepsza kombinacja: najpierw szczepionka wektorowa, potem mRNA

Taki schemat podawania szczepień można wykorzystać zarówno przy podstawowym cyklu szczepień, jak i przy podawaniu dawki przypominającej (tzw. trzeciej). Zastosowanie takiego modelu podawania szczepionek może pozwolić państwom europejskim na większą elastyczność w kampanii szczepień i – w wypadku niedoboru któregoś preparatu – szybsze zabezpieczenie przed COVID-19 jak największej liczby mieszkańców – zaznaczają EMA i ECDC.

Europejskie instytucje zebrały dane dotyczące różnych kombinacji łączenia dwóch dostępnych w Unii Europejskiej typów szczepionek. Podkreślono, że schematy podawania szczepionek, w których najpierw przyjmuje się preparat oparty na mRNA, a później – wektorowy lub miesza się ze sobą dwie szczepionki mRNA są gorzej zbadane niż model, w którym najpierw podaje się szczepionkę wektorową, później – mRNA.

Inne kombinacje preparatów również dopuszczalne

W komunikacie europejskich instytucji zdrowotnych zaznaczono, że jest jednak wystarczająco dużo dowodów, by określić, że dopuszczalne jest – gdy wymaga tego sytuacja związana z dostępnością preparatów – podawanie dwóch różnych szczepionek mRNA. Dodano, że wykonywanie najpierw zastrzyku ze szczepionką mRNA, a później z preparatem wektorowym wydaje się mniej korzystne niż przeciwna sekwencja, ale dysponujemy na razie tylko ograniczonymi danymi na temat takiego modelu szczepień.

EMA i CDC wciąż zachęcają do szczepień

EMA i ECDC ponownie wezwały wszystkich mieszkańców UE do przyjęcia pełnego cyklu szczepień przeciwko COVID-19 oraz stosowania się do zaleceń dotyczących szczepień przypominających. – Szczepienia nadal chronią przed ciężką formą choroby i śmiercią na COVID-19 miliony obywateli UE, a według statystyk liczba zgonów i przypadków wymagających hospitalizacji jest najniższa w tych krajach członkowskich, w których odsetek zaszczepionych jest najwyższy – przypomniano.

Poza szczepieniami, które są niezwykle ważnym filarem obrony przed pandemią, istotne są też inne sposoby ochrony przed zakażeniem, szczególnie w momencie szerzenia się nowego wariantu koronawirusa Omikron. To utrzymywanie odległości od innych osób, zapewnienie odpowiedniej wentylacji pomieszczeń, przestrzeganie higieny oraz właściwe stosowanie maseczek ochronnych – podkreślają EMA i ECDC.

Źródło: PAP