Zamknij

Zapalenie serca po szczepieniu Pfizerem i Moderną. EMA bada przypadki

30.04.2021 12:26
VALERY HACHE/AFP/East News
fot. VALERY HACHE/AFP/East News

EMA zbada zgłaszane na świecie przypadki zapalenia serca (mięśnia sercowego), które odnotowano u osób zaszczepionych preparatami mRNA firm Pfizer i Moderna. Sprawdź, co to za choroba i jak rozpoznać jej objawy.

Eksperci Europejskiej Agencji Leków (EMA) badają przypadki zapalenia mięśnia sercowego, które wystąpiły u osób zaszczepionych przeciw COVID-19 preparatami firm Pfizer/BioNTech i Moderna.

"Obecnie nic nie wskazuje na związek tych przypadków ze szczepionką" - informuje EMA.

Zapalenie mięśnia sercowego po szczepieniu Pfizerem i Moderną. EMA bada zgłaszane przypadki

Według informacji przekazanej dpa przez EMA stwierdzone przypadki zapalenia mięśnia sercowego zarejestrowano u osób zaszczepionych preparatami stworzonymi na podstawie technologii mRNA. W Unii Europejskiej są to preparaty Moderny oraz Pfizer/BionNTech.

W ostatnim czasie ministerstwo zdrowia Izraela, gdzie korzysta się niemal wyłącznie ze szczepionki Pfizer/BionTech, poinformowało, że przeanalizuje niewielką liczbę przypadków zapalenia mięśnia sercowego u osób szczepionych tym preparatem. Podkreślono, że nie jest jasne, czy liczba przypadków jest powyżej normy i czy ma związek ze szczepieniem.

Chodzi o 62 przypadki zapalenia mięśnia sercowego wśród ponad 5 mln zaszczepionych osób, głównie po drugiej dawce preparatu i u mężczyzn poniżej 30. roku życia. Jak pisze dpa, dwie osoby - kobieta i mężczyzna - zmarły.

Kardiolog z Monachijskiej Kliniki Schwabing Bernhard Nagel wyjaśnił agencji DPA, że zapalenie mięśnia sercowego występuje zazwyczaj u mężczyzn poniżej 50. roku życia.

"Moim zdaniem jest mało prawdopodobne, że szczepionka mRNA ma związek z tym schorzeniem. Ponadto ryzyko wystąpienia chorób sercowo-naczyniowych jest większe i stwarza większe zagrożenie w przypadku zachorowania na COVID-19" - powiedział. 

EMA nie podała, ile przypadków zapalenia mięśnia sercowego objęła swoim badaniem. Europejski regulator podaje jednak, że częstsze występowanie zapalenia mięśnia sercowego stwierdzono w związku z samą chorobą COVID-19.

Zapalenie mięśnia sercowego

Zapalenie mięśnia sercowego to choroba o różnym, często trudnym do przewidzenia przebiegu. Główną przyczyną zapalenia są infekcje wirusowe.

Najczęściej występujące objawy zapalenia mięśnia sercowego:

  • ból w klatce piersiowej (najczęściej kłujący);
  • zaburzenia rytmu serca: nieregularne lub szybkie bicie serca (kołatanie);
  • duszność: zarówno przy niewielkim wysiłku, jak i w spoczynku;
  • uczucie zmęczenia;
  • obrzęki kostek i podudzi.
  • Zapalenie mięśnia sercowego spowodowane zakażeniem wirusowym może dawać również objawy charakterystyczne dla infekcji wirusowej, takie jak gorączka, biegunka, ból stawów i osłabienie. Natomiast w łagodnie przebiegającym zapaleniu mięśnia sercowego objawy mogą wcale nie występować.

Nawet gdy objawy zapalenia mięśnia sercowego ustąpią szybko, to wcale nie oznacza to pełnego wyleczenia. Choroba ma ciężki do przewidzenia przebieg, dlatego po zakończeniu leczenia pacjenci muszą jeszcze przez jakiś czas poddawać się badaniom kontrolnym.

Głównym, groźnym powikłaniem zapalenia mięśnia sercowego jest postępująca niewydolność serca. W przebiegu niewydolności wystąpić mogą zaburzenia rytmu serca, zatory obwodowe i mikrotętniaki lewej komory, a nawet nagły zgon.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: PAP