Zamknij

Druga dawka szczepionki - kiedy? Pfizer, Moderna, AstraZeneca

27.04.2021
Aktualizacja: 27.04.2021 10:37
JERZY CISZEWSKI/REPORTER/East News
fot. JERZY CISZEWSKI/REPORTER/East News

Druga dawka szczepionki przeciw COVID-19 powinna być podana w określonym czasie. Jakie odstępy między szczepieniami zalecają producenci: Pfizer, Moderna, AstraZeneca? Kto dostanie drugą dawkę szczepionki po sześciu tygodniach, a kto dopiero po trzech miesiącach?

Druga dawka szczepionki przeciw COVID-19 zostanie podana po sześciu tygodniach od pierwszego zastrzyku albo dopiero po trzech miesiącach - w zależności od tego, jaki preparat przyjęliśmy za pierwszym razem. Szczegółowe informacje na ten temat znaleźć można w komunikacie Ministerstwa Zdrowia w sprawie stosowanych schematów szczepień przeciw COVID-19 preparatami AstraZeneca, Pfizer/BioNTech oraz Moderna, z 6 marca 2021 roku.

Druga dawka szczepionki - Pfizer

Druga dawka szczepionki Pfizera - mRNA Comirnaty - zgodnie z zaleceniami producenta powinna być podana po upływie trzech tygodni od pierwszego zastrzyku. Polskie Ministerstwo Zdrowia rekomenduje podanie drugiej dawki szczepionki Pfizera w odstępie ok. 6 tygodni między dawkami (ale nie dłużej niż 42 dni).

Druga dawka szczepionki - Moderna

Druga dawka szczepionki Moderny - COVID-19 Vaccine Moderna - zgodnie z zaleceniami producenta powinna być podana po upływie 28 dni od pierwszej dawki. Polskie Ministerstwo Zdrowia rekomenduje podanie drugiej dawki szczepionki Moderny, tak samo jak w przypadku szczepionki Pfizera, w odstępie ok. 6 tygodni między dawkami (ale nie dłużej niż 42 dni).

Druga dawka szczepionki - AstraZeneca

Druga dawka szczepionki AstraZeneca - Vaxzevria - zgodnie z zaleceniami producenta powinna być podana w odstępie 4-12 tygodni od pierwszego zastrzyku. Polskie Ministerstwo Zdrowia rekomenduje podanie drugiej dawki szczepionki AstraZeneca po ok. 12 tygodniach od pierwszej dawki (ale nie dłużej niż 84 dni).

Szczepienie ozdrowieńców

Szczepienie ozdrowieńców, w tym osób, które po pierwszej dawce szczepionki zachorowały na COVID-19, to odrębny temat. Szczepienia ozdrowieńców w Polsce reguluje Rozporządzenie Rady Ministrów z 19 marca 2021 roku.

"Osoby, które przebyły chorobę wywołaną zakażeniem wirusem SARS-CoV-2, są poddawane szczepieniu ochronnemu przeciwko COVID-19 w terminie nie wcześniejszym niż 3 miesiące od dnia uzyskania pozytywnego testu na obecność wirusa SARS-CoV-2" - czytamy.

Są jednak wyjątki, czyli osoby urodzone w latach 1942-1951 oraz osoby powyżej 18. roku życia, urodzone po 1951 r., z określonymi stanami zwiększającymi ryzyko ciężkiego przebiegu COVID-19, które powinny być szczepione zgodnie z zalecaniami producentów.

Szczepienia ozdrowieńców - wyjątki:

  • osoby dializowane z powodu przewlekłej niewydolności nerek;
  • osoby z chorobą nowotworową, u których po 31 grudnia 2019 r. prowadzono leczenie chemioterapią lub radioterapią;
  • osoby, u których zdiagnozowano chorobę nowotworową i zakwalifikowano do leczenia chemioterapią lub radioterapią, ale jeszcze nie rozpoczęto leczenia;
  • osoby poddawane przewlekłej wentylacji mechanicznej;
  • osoby po przeszczepach komórek, tkanek i narządów, u których prowadzono leczenie immunosupresyjne;
  • osoby oczekujące na przeszczepienie narządów.

Źródło: MZ, pacjent.gov.pl