Guru ruchu antyszczepionkowego w Polsce zawieszony w prawie wykonywania zawodu

04.11.2019 12:42
Dr Hubert Czerniak zawieszony w prawie wykonywanie zawodu lekarza
fot. Shutterstock

Hubert Czerniak, lekarz znany z kwestionowania konieczności szczepień, został zawieszony w prawie wykonywania zawodu na rok za propagowanie postaw antyzdrowotnych.

Postępowanie w sprawie lekarza z Opoczna wszczął trzy lata temu Rzecznik Odpowiedzialności Zawodowej w Łodzi po wykładzie na temat szkodliwości szczepień niemowląt w Katowicach. Lekarz miał też publicznie kwestionować kalendarz szczepień w telewizji, co uznano za "niezgodne z aktualną wiedzą medyczną".

Dr Hubert Czerniak przedstawia się jako ekspert w dziedzinie naturalnego leczenia chorób. Z wpisów na Facebooku wywnioskować można, że spektrum schorzeń, z którymi zgłaszają się do niego chorzy jest bardzo szerokie: od dny moczanowej, przez boreliozę, po nowotwory złośliwe.

Proces dr. Czerniaka trwał od początku roku. Ostatecznie Okręgowy Sąd Lekarski w Łodzi skazał go na rok zawieszenia w prawach do wykonywania zawodu lekarza. Po wydaniu wyroku kilkadziesiąt osób protestowało pod Okręgową Izbą Lekarską w Łodzi. Lekarz zapowiedział, że będzie się odwoływał.

Zobacz takżeAntykanałowcy. Nowy niebezpieczny trend

Naukowcy od lat walczą z nierzetelną wiedzą na temat szczepień, przypominając, że u podstaw mitu na temat szkodliwości szczepień leży oszustwo. Brytyjski naukowiec Andrew Wakefield, na zlecenie znajomego prawnika, próbował wykazać powiązanie autyzmu ze szczepionką na świnkę, odrę i różyczkę (MMR), aby wyłudzić wypłatę odszkodowań. W 2010 roku Wakefield został dożywotnio pozbawiony prawa wykonywania zawodu lekarza.

Źródło: dzienniklodzki.pl