Zamknij

Szczepionki chronią przed wariantem Delta. Które i jak dobrze?

06.07.2021
Aktualizacja: 13.10.2021 20:44

Wariant koronawirusa Delta, nazywany wcześniej wariantem indyjskim, budzi ostatnio najwięcej obaw. Lekarze przekonują, że najlepszą bronią przed koronawirusem wciąż pozostają szczepienia. Czy szczepionki, które są wykorzystywane w Polsce, chronią przed wariantem Delta?

Szczepionki skuteczne wobec wariantu Delta
fot. Krzysztof Kaniewski/REPORTER
  1. Delta – najbardziej zakaźny wariant
  2. Które szczepionki chronią przed Deltą?
  3. Szczepionka Pfizer a wariant Delta
  4. Szczepionka Moderna a wariant Delta
  5. Szczepionka AstraZeneca a wariant Delta
  6. Szczepionka Johnson&Johnson a wariant Delta

Delta i jego odmiana Delta Plus są już w Polsce – na początku lipca mieliśmy 106 wykrytych przypadków wariantu Delty i 12 – Delty Plus. Wariant Delta jest uważany za najbardziej zakaźny spośród dotychczas znanych odmian. Większość specjalistów jest przekonana, że czwarta fala epidemii, podczas której dominował będzie wariant Delta, jest nieunikniona. I że trzeba się szczepić.

Delta – najbardziej zakaźny wariant

– Ten wariant wirusa SARS-CoV-2 jest bardzo zakaźny: jedna osoba zakaża od 5 do 8 osób (przy wariancie brytyjskim mieliśmy od 3 do 5 osób) – ocenia mikrobiolożka dr n. med. Joanna Jursa-Kulesza, przewodnicząca zespołu kontroli zakażeń szpitala wojewódzkiego w Szczecinie. Choć specjaliści nie są zgodni, kiedy wystąpi i jak duża będzie czwarta fala zakażeń, to większość z nich jest pewna, że prędzej czy późnej nadejdzie – czy to w połowie sierpnia czy dopiero wczesną jesienią. Im mniej osób się zaszczepi, tym zachorowań, hospitalizacji i śmierci z powodu COVID-19 może być więcej.

Które szczepionki chronią przed Deltą?

Do stosowania w Unii Europejskiej dopuszczone są cztery szczepionki: dwudawkowe Pfizer/BioNTech, Moderna, AstraZeneca oraz jednodawkowa Johnson&Johnson firmy Janssen. Są one wykorzystywane również w Polsce.

Na początku lipca Europejska Agencja Leków (EMA) napisała na Twitterze: „Wygląda na to, że cztery szczepionki dopuszczone w UE chronią przed wszystkimi szczepami, w tym wariantem Delta. Pierwsze dane (...) sugerują, że dwie dawki szczepionek chronią przed wariantem Delta, a przeciwciała z zatwierdzonych szczepionek neutralizują ten wariant”.

Wszyscy producenci szczepionek dopuszczonych w UE zadeklarowali, że ich preparaty skutecznie chronią przed wszystkimi znanymi do tej pory wariantami, również przed Deltą.

Szczepionka Pfizer a wariant Delta

Już pod koniec maja badacze z Wielkiej Brytanii testowali, jak skuteczna jest szczepionka Pfizer wobec wariantu Delta. Badania ogłoszone w czasopiśmie „The Lancet” wykazały, że po co najmniej dwóch tygodniach od przyjęcia drugiej dawki szczepionki Pfizera ochrona przed zakażeniem wariantem Delta wynosiła 79 proc. (92 proc. skuteczności dla wariantu Alfa), a ochrona przed objawową infekcją po dwóch tygodniach od przyjęcia drugiej dawki była na poziomie 88 proc. (94 proc. dla wariantu Alfa).

Szczepionka Moderna a wariant Delta

Firma Moderna pod koniec czerwca wydała oświadczenie, że jej preparat skutecznie chroni przed Deltą. „Szczepionka wytwarzała miana neutralizujące przeciwko wszystkim testowanym wariantom" – napisano. Producent udostępnił też potwierdzające to wyniki badań, w których mierzono poziom białek ochronnych, czyli tzw. przeciwciał neutralizujących, które nie pozwalają na przedostanie się wirusa do organizmu. Liczba przeciwciał wobec wariantu Delta była ponad dwukrotnie mniejsza niż wobec podstawowej wersji wirusa. W badaniu nie mierzono bezpośrednio skuteczności szczepionki.

Szczepionka AstraZeneca a wariant Delta

W tym samym czasie co szczepionkę Pfizer brytyjscy naukowcy sprawdzali też szczepionkę AstraZeneca. Badania wykazały, że ochrona przed zakażeniem wariantem Delta po co najmniej dwóch tygodniach od przyjęcia drugiej dawki szczepionki AstraZeneca wynosiła 60 proc. (73 proc. dla wariantu Alfa), a jeśli chodzi o infekcję objawową było to 67 proc. (w stosunku do 74 proc. dla wariantu Alfa)

Szczepionka Johnson&Johnson a wariant Delta

Na początku lipca również firma Janssen, producent szczepionki Johnson&Johnson, wydała oświadczenie, że jej preparat skutecznie chroni przed wariantem koronawirusa Delta. W komunikacie poinformowano: „Pojedyncza dawka szczepionki Janssen przeciw COVID-19 wytworzyła przeciwciała neutralizujące przeciwko wielu wariantom SARS-CoV-2, których stężenie wzrastało z czasem (średnie miano neutralizujące po 8 miesiącach przewyższało średnie miano po okresie 29 dni), w tym przeciwko coraz częściej występującemu i bardziej zakaźnemu wariantowi Delta (B.1.617.2) [...]”. Firma zapewnia, że szczepionka „wygenerowała silną, trwałą aktywność przeciwko szybko rozprzestrzeniającemu się wariantowi Delta”.

Doktor Michał Sutkowski, prezes Warszawskich Lekarzy Rodzinnych, mówił w TVN24, że dostępne szczepionki skutecznie działają przeciwko wariantowi Delta. I apelował: – Szczepionki na Deltę działają, ale musimy się zaszczepić. Musimy to zrobić szybko, bo Delta jest u progu naszych domów. Jest już w Polsce, ale w niewielkiej ilości. Natomiast z tygodnia na tydzień na podstawie doświadczenia niemieckiego czy brytyjskiego Delta podwaja swoją liczbę, rozprzestrzenia się i jest groźna. Jest bardzo zakaźna, współczynnik reprodukcji ogromny, więc będziemy mieli kłopoty, w miejscach, gdzie ludzie się nie zaszczepili.

Zobacz też: szczegółowy raport Ministerstwa Zdrowia na temat wariantów obecnych w Polsce

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródła: PAP / Medonet.pl / Pulsmedycyny.pl / TVN24.pl