Czy warto bać się szczepień przeciwko HPV? Pierwsze wyniki badań

Monika Piorun
10.04.2017 16:50
Czy warto bać się szczepień przeciwko HPV? Pierwsze wyniki badań
fot. Fabrice Michaudeau/East News

Szkoccy naukowcy ogłosili wyniki wieloletnich badań dotyczących szczepionki przeciwko wirusowi brodawczaka ludzkiego, którą od 2008 roku przyjęło ponad 20 tys. 12- i 13-latek z tej części Wielkiej Brytanii. Okazało się, że skuteczność szczepień może być wyższa niż do tej pory zakładano.

Od 2008 roku ponad 90 proc. szkockich nastolatek urodzonych po 1995 roku otrzymało szczepionki przeciwko HPV. Naukowcy z Health Protection Scotland po raz pierwszy ogłosili, że testy na obecność wirusa prowadzącego m.in. do rozwoju raka szyjki macicy, dały pozytywny wynik zaledwie u 0,5 proc. młodych kobiet, które skorzystały z darmowego programu szczepień.

Wynik ten jest imponujący w porównaniu do nieco starszych pań, które przyszły na świat nieco wcześniej i nie miały okazji otrzymać bezpłatnych szczepionek. W przypadku kobiet urodzonych przed 1990 rokiem pozytywny wynik na obecność wirusa HPV w wymazach cytologicznych oscylował na poziomie ponad 21,4 proc. kobiet - co według Szkotów potwierdza, że profilaktyczne szczepienia, które rozpoczęto w ich regionie zaledwie 9 lat temu, okazały się niezwykle efektywne i mogą doprowadzić do wyraźnego obniżenia ryzyka zachorowań m.in. na nowotwory szyjki macicy w kolejnych latach.

Szczepionki przeciwko HPV - bezpieczne czy nie?

 

Wokół szczepionki HPV przez lata narosło wiele kontrowersji. Kanadyjczycy z Uniwersytetu Calgary po przebadaniu 195 tys. młodych pacjentek oszacowali, że statystycznie u jednej na 10 dziewczynek w ciągu 40 dni od szczepienia przeciwko HPV dochodzi do reakcji alergicznych, gorączki, drgawek lub biegunki. Nigdy nie udało się jednak przedstawić danych, które wskazywałyby na to, że oprócz tego typu objawów, szczepionka może prowadzić do poważnych chorób.

Wyniki szkockich badań po raz pierwszy potwierdzają, że szczepionki przeciwko HPV mogą mieć aż tak pozytywny efekt w porównaniu do osób, które z nich nie skorzystały.

Zobacz także

Zagłosuj

Czy uważasz, że szczepienia przeciwko wirusowi HPV powinny być w Polsce obowiązkowe?

Liczba głosów:

Zobacz także

________

Redakcja zdrowie.radiozet.pl/π