Zamknij

Czy szczepienia przeciwko COVID-19 trzeba będzie powtarzać co roku?

08.04.2021
Aktualizacja: 08.04.2021 19:55
Czy szczepienia przeciwko COVID-19 trzeba powtarzać?
fot. Shutterstock

Czy szczepienia przeciwko COVID-19 trzeba będzie powtarzać co roku lub co trzy lata? Takiej możliwości nie wykluczają naukowcy, w podobnym tonie wypowiedział się wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.

– Koronawirus mutuje, trudno też powiedzieć, jak długo utrzymuje się ochrona po zaszczepieniu przeciwko COVID-19. Dlatego być może trzeba będzie powtórnie szczepić – powiedział Waldemar Kraska w programie TVP Info i dodał, że być może jesienią lub wiosną przyszłego roku będzie konieczne podanie trzeciej dawki osobom, które przyjęły preparat na początku tego roku.

– W tej chwili nie odpowiem na to pytanie ani tak, ani nie, ponieważ w tej chwili trwają badania. Być może będzie taka sytuacja, że trzeba będzie tę szczepionkę powtórzyć. Czy to będzie jesień, czy to będzie następna wiosna? W tej chwili naprawdę trudno powiedzieć, na jak długo ta skuteczność szczepionki gwarantuje nam ochronę przed zakażeniem koronawirusem – powiedział minister Kraska i dodał, że prawdopodobnie trzeba będzie tę szczepionkę w jakiś sposób modyfikować.

Podobnego zdanie jest wirusolog prof. Włodzimierz Gut.

– Jeżeli spełni się czarny scenariusz, że Covid jest taki, jak inne koronawirusy, to szczepienie będzie trzeba powtarzać mniej więcej co trzy lata – powiedział ekspert w Polskim Radiu 24.

Większość ekspertów zgadza się, co do tego, że szczepionka przeciw COVID-19 będzie musiała być powtarzana w celu zapewnienia skutecznej ochrony.

– Jest bardzo prawdopodobne, że w przypadku szczepionki na COVID-19, biorąc pod uwagę, że odporność przez nią generowana jest ograniczona, konieczne może być szczepienie coroczne – mówił Chunhuei Chi, dyrektor Centrum Globalnego Zdrowia w Oregonie Kolegium Zdrowia Publicznego i Nauk Humanistycznych Uniwersytetu Stanowego.

W podobnym tonie wypowiadała się dr A. Oveta Fuller, profesor nadzwyczajny mikrobiologii i immunologii na Uniwersytecie Michigan Medical School: – Szczepionki przeciwko COVID-19 nie są "na całe życie".

Źródło: PAP