Zamknij

Czy po ugryzieniu kleszcza można zaszczepić się przeciwko COVID-19?

26.04.2021
Aktualizacja: 26.04.2021 15:50
Ugryzienie kleszcza a szczepienia przeciwko COVID-19
fot. Shutterstock

Czy osoby z boreliozą lub po ugryzieniu kleszcza mogą zaszczepić się przeciwko COVID-19? Na to pytanie odpowiada dr n. med. Paweł Grzesiowski, gość programu "W Waszej sprawie" Radia ZET.

Czy po ugryzieniu kleszcza można zaszczepić się przeciwko COVID-19? Z tym pytaniem zwróciła się do Radia ZET nasza słuchaczka pani Barbara, która znalazła kleszcza wbitego w skórę, gdy wróciła ze spaceru po lesie. Ma ona za kilka dni szczepienie i nie wie, czy może z niego skorzystać.

Nasz dziennikarz Michał Dzienyński postanowił o to zapytać dr. n. med. Pawła Grzesiowskiego, immunologa, eksperta ds. COVID-19 Naczelnej Rady Lekarskiej.

Czy osoba, którą ukąsił kleszcz, może zaszczepić się przeciwko COVID-19?

Dr n. med. Paweł Grzesiowski: Taką osobę skierowałbym na konsultację do lekarza, który sprawdzi, czy pojawił się rumień, dopyta, czy kleszcz był napęczniały. Krótkotrwałe ugryzienie kleszcza, które nie zakończyło się pobraniem krwi, nie jest przeciwskazaniem do szczepienia przeciwko COVID-19.

Zupełnie inaczej wygląda sytuacja u osoby, u której wykryto boreliozę. Jeżeli jest to świeża borelioza i jest leczona antybiotykami, to w ciągu tych 3-4 tygodni nie powinniśmy się szczepić. Świeża borelioza jest przeciwwskazaniem, bo mamy już jeden proces infekcyjny w organizmie i podawanie w tym czasie szczepionki byłoby niekorzystne dla pacjenta.

Idąc do lasu, używajmy środków odstraszających kleszcze i zasłaniajmy ciało, a po powrocie dokładnie się obejrzyjmy skórę. Jeśli znaleźliśmy kleszcza w ciele, to usuńmy go za pomocą jakiegoś narzędzia, czy to pęsety, czy to jakiegoś specjalnego dedykowanego do tego urządzenia (Zobacz: Jak wyciągnąć kleszcza w 3 krokach?). Nie róbmy tego gołą ręką. Jeśli nie mamy nic w pobliżu, to przynajmniej załóżmy rękawiczkę. To nas ochroni przed przypadkowym skażeniem.

Posłuchaj podcastu

Źródło: program "W Waszej sprawie" Radio ZET