Zamknij

Czy nieszczepienie dzieci w Polsce jest karalne? Zobacz, co grozi rodzicom

28.03.2022 14:00

Szczepienie dzieci to prawny obowiązek spoczywający na opiekunach. Mimo to, w naszym kraju cały czas przybywa przeciwników szczepionek. Co dzieje się w sytuacji, gdy rodzice odmawiają szczepienia? 

Czy nieszczepienie dzieci jest karalne?
fot. EastNews
 1. Jak polskie prawo definiuje obowiązek szczepienia dzieci?
 2. Nieszczepienie dzieci: czy to karalne?
 3. Skąd wiadomo, że rodzice nie szczepią dziecka?

Mimo dowiedzionej skuteczności szczepionek, w Polsce nadal wielu rodziców podejmuje decyzję o nieszczepieniu swoich dzieci. Niektórzy opiekunowie uważają, że szczepionki nie działają i mogą przynieść więcej strat niż korzyści. Swoje działania rodzice tłumaczą też chęcią uchronienia dzieci przed niepożądanymi skutkami ubocznymi szczepionek. Trudno zrozumieć tego typu argumenty, a niestety wystarczy niewielki spadek poziomu wyszczepienia wśród dzieci, by wróciły choroby, na które dzieci są obecnie odporne. Już teraz obserwuje się wzrost zachorowań na ospę, różyczkę czy odrę. Jak podaje Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego PZH – PIB, w ciągu ostatnich lat liczba uchyleń od szczepień obowiązkowych zwiększyła się dwukrotnie, od 23 tys. uchyleń w 2016 roku do 50,5 tys. uchyleń w 2020 roku.

Jak polskie prawo definiuje obowiązek szczepienia dzieci?

Szczepienie dzieci zgodne z Programem Szczepień Obowiązkowych, jest w Polsce obowiązkiem prawnym wynikającym wprost z art. 5 pkt 1 lit. b oraz art. 17 ustawy z dnia 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi. Szczepienia powinny być wykonywane zgodnie z kalendarzem szczepień. Do szczepień obowiązkowych zaliczamy szczepienia przeciwko:

 • gruźlicy,
 • zakażeniom pneumokokowym,
 • błonicy,
 • krztuścowi,
 • polio (poliomyelitis),
 • odrze,
 • śwince,
 • różyczce,
 • tężcowi,
 • wirusowemu zapaleniu wątroby typu B,
 • zakażeniom przeciwko Haemophilus influenzae typu B

Wszystkie szczepienia obowiązkowe są bezpłatne. Za szczepienia zalecane (m.in. na ospę, kleszczowe zapalenie mózgu, grypę) rodzice płacą samodzielnie. Co dzieje się, gdy rodzice uchylają się od obowiązku szczepień?

Nieszczepienie dzieci: czy to karalne?

Nieszczepienia dzieci nie można tłumaczyć tym, że zapomnieliśmy o szczepieniu. Zadbanie o to, by dziecko zostało zaszczepione, jest obowiązkiem prawnym rodzica/opiekuna, którego niedopełnienie wiąże się z konsekwencjami. Za odmowę obowiązkowego szczepienia grozi kara pieniężna, którą nakłada Powiatowy Państwowy Inspektor Sanitarny. Rodzice nieszczepiący dzieci otrzymują najpierw upomnienie z Sanepidu. Maksymalna wysokość grzywny to 10 tysięcy złotych. Oprócz kary pieniężnej rodzice mogą zostać też oskarżeni o umyślne naruszenie dobra dziecka, co skutkuje wszczęciem postępowania o ograniczenie władzy rodzicielskiej.

Skąd wiadomo, że rodzice nie szczepią dziecka?

Sanepid dowiaduje się o nieszczepieniu dziecka od lekarza pierwszego kontaktu, którego obowiązkiem jest zgłoszenie takiej informacji. Kalendarz szczepień jest sprawdzany podczas każdej wizyty lekarskiej. Jeśli rodzice przyznają, że świadomie rezygnują ze szczepień, muszą podpisać specjalne oświadczenie o odmowie, które jest przekazywane do Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej. Jeśli rodzice nie podpiszą oświadczenia, wystarczy odpowiednia notatka sporządzona przez lekarza.

Źródło: szczepienia.pzh.gov.pl, instagram.com/prawodozdrowia