Zamknij

Czy karmiące piersią mogą się zaszczepić? Stanowisko polskich ekspertów

15.01.2021
Aktualizacja: 15.01.2021 15:25
Szczepionka na COVID-19 a karmienie piersią
fot. Shutterstock

Czy kobiety karmiące piersią mogą się zaszczepić przeciw COVID-19? To pytanie nurtuje rodziców i przyszłych rodziców. Polscy eksperci wydali wspólne stanowisko w tej sprawie. Sprawdź szczegóły.

Fundacja Bank Mleka Kobiecego, Centrum Nauki o Laktacji i Polskie Towarzystwo Wakcynologii wydały wspólne stanowisko dotyczące szczepienia przeciw COVID-19 dla kobiet karmiących piersią.

"Nasze stanowisko jest zgodne ze stanowiskami innych Towarzystw Naukowych na świecie, wynika z logicznych wniosków, które wyciągnęliśmy z wiedzy na temat bioaktywności mleka kobiecego, farmakokinetyki substancji leczniczych w laktacji, charakterystyki szczepionki mRNA przeciw COVID-19 oraz wskazań i przeciwwskazań do szczepień" - zaznaczają na wstępie eksperci.

Autorzy dokumentu przypominają, że "mleko kobiece ma wysokie wartości przeciw infekcyjne, dotyczące też innych chorób, więc wszelkie ograniczenia dostępu do niego dzieciom w okresie pandemii jest wysoce niewłaściwe". Zwracają też uwagę na fakt, że "odmowa szczepienia z powodu laktacji mogłoby prowadzić do szkodliwych dylematów: nie szczepić się czy rezygnować z karmienia".

Eksperci przyznają, że nie ma jeszcze badań "na temat bezpieczeństwa szczepienia w okresie laktacji", ale wyraźnie podkreślają: "Okres karmienia piersią nie stanowi przeciwwskazania do podania szczepionki mRNA przeciw COVID-19 ze zmodyfikowanymi nukleozydami".

Stanowisko polskich ekspertów w kwestii szczepionki przeciw COVID-19 i karmienia piersią znaleźć można TUTAJ>>