Zamknij

COVID-19 po szczepieniu dwoma dawkami. Jak to możliwe?

01.04.2021 11:56
Beata Zawrzel/REPORTER
fot. Beata Zawrzel/REPORTER

Czy można zachorować na COVID-19 po przyjęciu dwóch dawek szczepionki, czyli po tzw. pełnym cyklu szczepienia? Niestety tak. W Polsce rejestruje się przypadki osób, które pomimo pełnego sczepienia zostały zakażone SARS-CoV-2 i pojawiły się u nich objawy choroby? Jak to możliwe? Eksperci wyjaśniają. 

''Wyborcza'' opisuje przypadki medyków, którzy pomimo przyjęcia dwóch dawek szczepionki przeciwko COVID-19 zachorowali na tę chorobę. Przytacza historię Pani Magdy, która pracuje w jednym z krakowskich szpitali. Kobieta przyjęła dwie dawki szczepionki firmy Pfizer przeciw COVID-19, ale po miesiącu zaczęła odczuwać niepokojące objawy - była osłabiona, miała temperaturę, wymiotowała. Otrzymała skierowanie na test PCR na koronawirusa. Wynik okazał się pozytywny. 

– Na początku myślałam, że może wynik jest fałszywie dodatni. Przestałam mieć złudzenia, gdy pozytywny wynik otrzymali moi najbliżsi – powiedziała w rozmowie z ''Wyborczą'' Pani Magda.

Historia kobiety nie jest odosobnionym przypadkiem. Jak podaje ''Wyborcza'' dyrektorzy krakowskich szpitali nie kryją, że pojawiają się pojedyncze przypadki pracowników, którzy po otrzymaniu pierwszej i drugiej dawki szczepionki jednak zakazili się koronawirusem.

COVID-19 po przyjęciu dwóch dawek szczepionki. Jak to możliwe?

Nie ma na świecie szczepionki, w tym szczepionki przeciwko COVID-19, która wykazywałaby 100 proc. skuteczność, dlatego trzeba mieć na uwadze ryzyko zakażenia, choć takie przypadki zdarzają się rzadko. 

– To nie jest nic nadzwyczajnego ani zaskakującego. Takie sytuacje pojawiały się także w trakcie badań klinicznych – powiedział w rozmowie z ''Wyborczą'' prof. Krzysztof Pyrć, wirusolog z Małopolskiego Centrum Biotechnologii Uniwersytetu Jagiellońskiego. 

ZOBACZ: Dlaczego osoby zaszczepione muszą nosić maseczkę? 5 powodów 

Jaka jest skuteczność szczepionek przeciw COVID-19 w zapobieganiu zakażeniu?

Eksperci nie mają wątpliwości, że skuteczność szczepionek mRNA jest bardzo wysoka.

Badanie przeprowadzone przez Centers for Disease Control and Prevention (CDC) wykazało, że dwie dawki szczepionki firmy Pfizer lub Moderna przeciwko COVID-19 w 90 proc. zapobiegają zakażeniu koronawirusem, który wywołuje chorobę COVID-19.

Natomiast pojedyncza dawka obu szczepionek jest w 80 proc. skuteczna w zapobieganiu infekcjom wirusem.

– Analiza dowiodła, że po szczepieniu mamy bardzo dużą redukcję zakażeń. I co najistotniejsze, wszystkie dostępne szczepionki w 100 proc. chronią przed śmiercią i najcięższym przebiegiem zakażenia – stwierdził prof. Pyrć.

PRZECZYTAJ więcej na ten temat: Szczepionki Pfizer i Moderna: skuteczność. Czy zapobiegają zakażeniu koronawirusem? 

Źródło: krakow.wyborcza.pl