CBOS: Tylko 6 proc. Polaków zaszczepiło się przeciw grypie

Monika Piorun
14.12.2016 17:29
CBOS: Tylko 6 proc. Polaków zaszczepiło się przeciw grypie
Fot. CBOS: Tylko 6 proc. Polaków zaszczepiło się przeciw grypie

Mimo że Ministerstwo Zdrowia robi sporo, by promować ograniczenie ryzyka zachorowania na grypę przez szczepienia ochronne, nadal większość ludzi w naszym kraju nie chce z nich korzystać. Dlaczego?

87 proc. Polaków nie zaszczepiło się w tym roku przeciwko grypie i nie zamierza tego zrobić - wynika z badań Centrum Badań Opinii Społecznej przeprowadzonych od 4 do 13 listopada na reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski, liczącej 1019 osób.

Najchętniej po szczepionki sięgają mieszkańcy dużych miast, osoby powyżej 65. roku życia oraz ludzie majętni, których dochód przekracza 2 tys. zł na osobę, ale statystycznie nie więcej niż 10 proc. z nich decyduje się na to, by z nich skorzystać.

Zaledwie 34 proc. obywateli naszego kraju deklaruje, że przynajmniej raz w życiu zaszczepiło się przeciwko grypie. Nieco więcej (36 proc.) twierdzi, że pomimo szczepienia i tak nie udało się im w danym sezonie uchronić przed grypą, a 29 proc. uważa, że głównym powodem, przez który stronią od szczepionek przeciwko grypie jest ich nieskuteczność. Co piąty Polak obawia się natomiast powikłań poszczepiennych. 

Według autorów raportu:

Interpretując te wyniki należy pamiętać, że respondenci mogą mylić grypę

ze zwykłym przeziębieniem lub z innymi chorobami. Najmniej jednak przekonania

takie wpływają na postrzeganie i społeczną ocenę skuteczności szczepień

Wśród zwolenników szczepionek przeciwko grypie niewielkie zmiany zaszły wśród osób starszych. O 7 proc. wzrosła liczba osób, które się szczepią ze względu na wiek i możliwe powikłania po chorobie. Przybyło też osób, które decydują się na szczepienia ze względu na specyficzne warunki pracy i częsty kontakt z ludźmi, przez co narażają się na zachorowanie. W porównaniu do poprzednich badań jest ich o 8 proc. więcej.

Zagłosuj

Czy zaszczepiłeś się w tym roku przeciwko grypie?

Liczba głosów:

CBOS_grypa_1
Zrzut ekranu 2016-12-14 o 14.53.55
Zrzut ekranu 2016-12-14 o 14.54.47
Zrzut ekranu 2016-12-14 o 14.45.40 1

fot. CBOS: Stosunek do szczepień przeciw grypie

________

Redakcja zdrowie.radiozet.pl/CBOS/IMM/π