CBOS: Tylko 6 proc. Polaków zaszczepiło się przeciw grypie

Monika Piorun
14.12.2016 17:29
CBOS: Tylko 6 proc. Polaków zaszczepiło się przeciw grypie
fot. CBOS: Tylko 6 proc. Polaków zaszczepiło się przeciw grypie

Mimo że Ministerstwo Zdrowia robi sporo, by promować ograniczenie ryzyka zachorowania na grypę przez szczepienia ochronne, nadal większość ludzi w naszym kraju nie chce z nich korzystać. Dlaczego?

87 proc. Polaków nie zaszczepiło się w tym roku przeciwko grypie i nie zamierza tego zrobić - wynika z badań Centrum Badań Opinii Społecznej przeprowadzonych od 4 do 13 listopada na reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski, liczącej 1019 osób.

Zobacz także

Najchętniej po szczepionki sięgają mieszkańcy dużych miast, osoby powyżej 65. roku życia oraz ludzie majętni, których dochód przekracza 2 tys. zł na osobę, ale statystycznie nie więcej niż 10 proc. z nich decyduje się na to, by z nich skorzystać.

Zaledwie 34 proc. obywateli naszego kraju deklaruje, że przynajmniej raz w życiu zaszczepiło się przeciwko grypie. Nieco więcej (36 proc.) twierdzi, że pomimo szczepienia i tak nie udało się im w danym sezonie uchronić przed grypą, a 29 proc. uważa, że głównym powodem, przez który stronią od szczepionek przeciwko grypie jest ich nieskuteczność. Co piąty Polak obawia się natomiast powikłań poszczepiennych. 

Według autorów raportu:

Interpretując te wyniki należy pamiętać, że respondenci mogą mylić grypę

ze zwykłym przeziębieniem lub z innymi chorobami. Najmniej jednak przekonania

takie wpływają na postrzeganie i społeczną ocenę skuteczności szczepień

Wśród zwolenników szczepionek przeciwko grypie niewielkie zmiany zaszły wśród osób starszych. O 7 proc. wzrosła liczba osób, które się szczepią ze względu na wiek i możliwe powikłania po chorobie. Przybyło też osób, które decydują się na szczepienia ze względu na specyficzne warunki pracy i częsty kontakt z ludźmi, przez co narażają się na zachorowanie. W porównaniu do poprzednich badań jest ich o 8 proc. więcej.

Zagłosuj

Czy zaszczepiłeś się w tym roku przeciwko grypie?

Liczba głosów:

CBOS_grypa_1
Zrzut ekranu 2016-12-14 o 14.53.55
Zrzut ekranu 2016-12-14 o 14.54.47
Zrzut ekranu 2016-12-14 o 14.45.40 1
fot. CBOS: Stosunek do szczepień przeciw grypie

________

Redakcja zdrowie.radiozet.pl/CBOS/IMM/π