Zamknij

Booster przeciw COVID-19 dla dzieci. Zmiana odstępu między dawkami

03.10.2022
Aktualizacja: 03.10.2022 11:27

Szczepienia dawką przypominającą przeciw COVID-19 dla dzieci od 5 do 11 lat ruszyły w poniedziałek 3 października. Niemal w ostatniej chwili poinformowano, że odstęp między szczepieniami musi być inny niż w przypadku dorosłych. W związku z tym na razie będzie mogło zaszczepić się mniej dzieci niż zapowiadano.

Szczepienia dzieci przeciwko COVID-19 - jaki odstęp
fot. Krzysztof Kaniewski/REPORTER

Kilkanaście godzin przed tym, jak e-skierowania na szczepienia dawką przypominającą przeciw COVID-19 dla dzieci w wieku 5-11 lat miały pojawić się w systemie, firma Pfizer, producent szczepionki w wersji junior, poinformowała o zmianie odstępu między szczepieniem podstawowym a boosterem dla dzieci. Ministerstwo Zdrowia o tej zmianie na swoim profilu na Twitterze. W związku z tym wystawiono niemal o połowę mniej e-skierowań na szczepienia niż zapowiadał to wcześniej minister zdrowia.

E-skierowania dla dzieci na dawkę przypominającą

Dawką przypominającą nie będzie się więc mogło zaszczepić niemal pół miliona dzieci w wieku 5-11 lat, jak zapowiadał niedawno minister Niedzielski, ale jedynie 262 tys. – reszta małych pacjentów musi poczekać, aż od ostatniego szczepienia przeciwko COVID-19 upłynie co najmniej pół roku.

„W związku z przekazaniem przez koncern Pfizer nowej charakterystyki produktu leczniczego dawki przypominającej dla dzieci, odstęp między szczepieniem podstawowym a boosterem wyniesie nie 3, a 6 miesięcy. Co za tym idzie, w nocy wystawimy e-skierowania dla 262 tys. dzieci (5-11 lat)” – przekazało na Twitterze Ministerstwo Zdrowia.

Szczepienia przeciwko COVID-19 dla dzieci w Polsce

W ubiegłym tygodniu minister zdrowia Adam Niedzielski przekazał, że od 3 października dopuszczone będzie szczepienie przypominające przeciw COVID-19 dla dzieci w wieku 5-11 lat.

Szczepienia przeciw COVID-19 dzieci od 5 do 11 lat rozpoczęły się w Polsce 16 grudnia 2021. Są wykonywane preparatem Comirnaty (Pfizer-BioNTech) w dostosowanej do wieku dawce pediatrycznej.

loader

Źródło: Twitter: @MZ_GOV_PL / PAP