Bezpłatne szczepienia przeciwko pneumokokom dla noworodków od 2017

Monika Piorun
02.11.2016 11:25
Bezpłatne szczepienia przeciwko pneumokokom dla noworodków od 2017
fot. Darmowe szczepionki przeciwko pneumokokom będą nas kosztować 38 mln zł

Ministerstwo Zdrowia ogłosiło, że ze względu na wzrost cen szczepionek do końca 2016 będzie musiało zwiększyć środki przeznaczone na zakup darmowych szczepionek przeciwko pneumokokom. Zgodnie z nowym rozporządzeniem od początku 2017 roku będą mogły z nich korzystać wszystkie noworodki. W sumie wydamy na ten cel ponad 140 mln zł. 38 mln to koszt zakupu samych szczepionek.

Zobacz także

Program Szczepień Ochronnych będzie nas kosztował w przyszłym roku prawie o 54 mln zł więcej niż wcześniej zakładano.

Pod koniec października zdecydowano o zwiększeniu planu finansowego ministra zdrowia łącznie o 160 mln zł.

Kwota ta zostanie przeznaczona m.in. na zakup preparatów do przeprowadzenia szczepień ochronnych dla wszystkich dzieci (zgodnie z kalendarzem szczepień). 

W ustawie budżetowej zabezpieczono już na ten cel w sumie ponad 140 mln zł. 86 mln pochodzi z części budżetowej, którą dysponuje minister Radziwiłł.

Został już ogłoszony przetarg na zakup 1,2 mln preparatów chroniących przed zakażeniami najważniejszymi typami pneumoków. Do połowy grudnia do Polski ma trafić ponad 600 tys. szczepionek przeciwko pneumokokom.

Drogie darmowe szczepionki

W związku ze wzrostem cen szczepionek, do końca 2016 roku na zakup nowych szczepionek zostanie wydanych 38 mln zł, a ponad 42 mln wyniesie odbudowanie zapasów magazynowych.

Wcześniej tzw. Bezpieczny Stan Magazynowy (BSM) zakładał wyposażenie w taką ilość preparatów, która odpowiadała aktualnemu zapotrzebowaniu. Konstanty Radziwiłł zdecydował jednak o tym, że ze względu na bezpieczeństwo i zdrowie dzieci warto wyposażyć się w większą ilość tego typu środków i zadbać o ich uzupełnienie.

31 października minister zdrowia podpisał rozporządzenie dotyczące szczepień przeciwko pneumokokom, które wprowadza je do kalendarza obowiązkowych szczepień ochronnych. Od 1 stycznia 2017 roku będą nim objęte wszystkie noworodki. 

drogie darmowe
fot. East News
Zagłosuj

Czy popierasz obowiązek darmowych szczepień ochronnych przeciwko pneumokokom?

Liczba głosów:

Kalendarz szczepień przeciwko pneumokokom

Tzw. szczepionki skoniugowane, czyli takie, które nadają się do podawania dzieciom poniżej drugiego roku życia, można zacząć podawać już dwumiesięcznym niemowlętom. W Polsce dostępne są dwa rodzaje takich szczepionek – 10-walentna i 13-walentna.

Preparaty te stymulują niedojrzały system immunologiczny do uzyskania trwałej odporności przeciwko inwazyjnej chorobie pneumokokowej, zapaleniu płuc lub ostremu zapaleniu ucha środkowego. Podaje się je w formie domięśniowych zastrzyków.

Starsze dzieci (powyżej drugiego roku życia) mogą korzystać ze szczepionek polisacharydowych chroniących przed 23 typami pneumokoków odpowiedzialnych za niemal 80% zakażeń inwazyjnych w Polsce.

Zrzut ekranu 2016-11-02 o 11.52.54
fot. szczepienia.gis.gov.pl

______

zdrowie.radiozet.pl/π