Zamknij

Na jakie objawy po szczepieniu AstraZeneką zwracać szczególną uwagę?

08.04.2021
Aktualizacja: 08.04.2021 10:25
Objawy po szczepionce AstraZeneca
fot. PAP/EPA/NEIL HALL

Skoro wiemy już, że po szczepieniu AstraZeneką ryzyko zakrzepicy nie jest większe niż w przypadku innych szczepionek, warto wiedzieć, jakie działania poszczepienne powinny zaniepokoić osoby, które przyjęły ten preparat. Zwróciła na nie uwagę członkini Europejskiej Agencji Leków (EMA).

Europejska Agencja Leków powtórnie pozytywnie wypowiedziała się na temat szczepionki AstraZeneca i jej skuteczności w zapobieganiu COVID-19. Odniosła się też do powiązania preparatu z występowaniem zakrzepicy u osób zaszczepionych. Natomiast dr Sabine Strauss z EMA wymieniła objawy, na które po szczepieniu trzeba zwrócić szczególną uwagę.

EMA o AstraZenece: chroni przed ciężkim przebiegiem COVID-19

Szefowa EMA Emer Cooke przekonywała, że preparat jest skuteczny, bo zapobiega COVID-19, a także hospitalizacji i śmierci z powodu tej choroby. Podkreśliła też, że ryzyko śmierci z powodu COVID-19 jest dużo wyższe niż ryzyko śmiertelności z powodu efektów ubocznych szczepionki.

Choć agencja poinformowała o występowaniu bardzo rzadkich przypadków  zakrzepów krwi w połączeniu z niskim poziomem płytek krwi w ciągu 14 dni od szczepienia, to na podstawie dostępnych dokumentów EMA nie dopatrzyła się konieczności wydawania nowych zaleceń dotyczących podawania szczepionki. - Jak dotąd większość zgłoszonych przypadków wystąpiła u kobiet w wieku poniżej 60 lat w ciągu dwóch tygodni po szczepieniu. Na podstawie dostępnych obecnie dowodów nie potwierdzono konkretnych czynników ryzyka – przekazała EMA w komunikacie.

Zdaniem EMA jednym z prawdopodobnych wyjaśnień połączenia zakrzepów krwi i małej liczby płytek krwi jest odpowiedź immunologiczna prowadząca do stanu podobnego do tego, jaki czasami obserwuje się u pacjentów leczonych heparyną. Agencja zapowiedziała, że będzie prowadzić dalsze badania w tej sprawie.

Objawy niepożądane po AstraZenece - na co zwrócić uwagę?

Dr Sabine Strauss z EMA na konferencji prasowej podkreśliła, że ważne jest, by lekarze i osoby zgłaszające się na szczepienia zwracały uwagę na wszelkie możliwe symptomy, jakie pojawiają się w pierwszych dwóch tygodniach po podaniu preparatu.
Pacjenci powinni natychmiast zgłosić się po pomoc medyczną, jeśli po szczepieniu AstraZeneką wystąpią u nich następujące objawy:

  • duszność,
  • ból klatki piersiowej,
  • obrzęk nogi,
  • uporczywy ból brzucha,
  • objawy neurologiczne, w tym silne i uporczywe bóle głowy lub niewyraźne widzenie,
  • małe plamy krwi pod skórą poza miejscem zastrzyku.

Najczęstsze działania niepożądane po szczepionce AstraZeneca są jednak zwykle łagodne lub umiarkowane i ustępują w ciągu kilku dni po szczepieniu.

Szczepionka firmy AstraZeneca dopuszczona jest do stosowania u osób powyżej 18. roku życia. Jest tzw. szczepionką wektorową, czyli zawiera wirusa (z rodziny adenowirusów) zmodyfikowanego tak, by zawierał gen do wytwarzania białka z koronawirusa SARS-CoV-2.

Źródło: PAP