Zamknij

System odrzuca rejestrację na szczepienie przez alergię? Wiemy, co zrobić

20.04.2021 12:54
Rejestracja na szczepienie przeciw COVID-19
fot. Shutterstock

- Może się zdarzyć, że jeżeli alergik zaznaczy w pierwszej ankiecie TAK, to zostanie odesłany - mówiła w Radiu ZET dr Marta Kołacińska-Flont ze Szpitala Uniwersyteckiego nr 1 w Łodzi. I podpowiadała, co należy wówczas zrobić.

Alergolog dr Marta Kołacińska-Flont była gościem Michała Figurskiego w audycji "NieZŁY pacjent w Radiu ZET". Ekspert podkreślała, że alergia nie jest przeciwwskazaniem do szczepienia przeciwko COVID-19, ale może się zdarzyć, że z powodu alergii napotkamy kłopoty z rejestracją na szczepienie.

Alergia a szczepienie przeciwko COVID-19

- Nie ma żadnej różnicy w częstości zakażeń pomiędzy osobami z alergiami i osobami bez alergii - poinformowała dr Marta Kołacińska-Flont na wstępie audycji "NieZŁY pacjent w Radiu ZET".

Ekspert tłumaczyła też, że alergie IgE zależne - zwłaszcza wziewne, pokarmowe, skórne - nie są przeciwwskazaniem do szczepienia przeciwko COVID-19. "Tak mówią nasze wytyczne Polskiego Towarzystwa Alergologicznego, ale również europejskich towarzystw alergicznych, amerykańskich, WHO, także jest to uzgodniona, pewna opinia. Przeciwwskazaniem jest wstrząs anafilaktyczny po lekach, ale zalecana jest konsultacja u alergologa, który zweryfikuje rozpoznanie i zaleci postępowanie" - mówiła alergolog.

Prowadzący audycję Michał Figurski podzielił się historią znajomej, która nie mogła się zaszczepić przeciwko COVID-19 z powodu alergii na jad pszczeli.

- Faktycznie w tej pierwszej ankiecie może tak być, że jeżeli ktoś zaznaczy TAK, to zostanie odesłany do domu - powiedziała dr Kołacińska-Flont. I podpowiedziała, co wówczas zrobić: należy udać się do alergologa, który przeprowadzi dokładny wywiad na temat rodzaju i nasilenia reakcji alergicznej oraz pomoże oszacować indywidualne ryzyko.

Posłuchaj podcastu