Zamknij

Poznańscy Romowie szczepią się przeciwko odrze

Monika Piorun
16.10.2017 17:33
Poznańscy Romowie szczepią się przeciwko odrze
fot. Jozue55/pixaby.com/CC0 Public Domain/East News

Około 30 mieszkających w Poznaniu Romów zostało w poniedziałek zaszczepionych przeciwko odrze. Akcja szczepień ma związek z wzrostem liczby zachorowań na tę chorobę, odnotowaną w ostatnich tygodniach w stolicy Wielkopolski.

Odra jest jedną z najbardziej zaraźliwych chorób wirusowych, wywoływaną przez paramyksowirusy. Prawie wszystkie nieuodpornione dzieci, narażone na kontakt z wirusem, ulegają zakażeniu.

Według danych Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Poznaniu, od 18 września na terenie miasta zarejestrowano ogółem 22 przypadki zachorowań i podejrzeń zachorowań na odrę. 17 przypadków dotyczy osób narodowości romskiej, głównie dzieci w wieku od 3 lat do 17 lat. W trzech przypadkach choroba została potwierdzona laboratoryjnie. W poprzednich dwóch latach na terenie Poznania i powiatu poznańskiego stwierdzono dwa i cztery przypadki zachorowań na tę chorobę.

Zobacz także

Akcja szczepienia Romów przeciwko odrze przebiegła pomyślnie

syringe-1884787_1920
fot.
fot. qimono/pixaby.com/CC0 Public Domain

Rzeczniczka Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Poznaniu Cyryla Staszewska poinformowała, że szczepienie Romów przeprowadzono w poniedziałek na terenie ich koczowiska. Akcję zorganizowano przy współpracy z Wydziałem Zdrowia Urzędu Miasta Poznania:

- Było dwóch lekarzy, w tym pediatra, zaszczepionych zostało 29 osób, akcja przebiegała sprawnie. Liczymy na to, że szczepienia pomogą powstrzymać rozprzestrzenianie się choroby - opisuje Staszewska.

Nadzór nad romskim koczowiskiem w Poznaniu sprawuje Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie. Rzeczniczka MOPR Lidia Leońska podała, że teren działek zamieszkuje ok. 80 osób. Gdy we wrześniu u jednego z Romów stwierdzono odrę, sporządzona została lista osób, które deklarowały, że nie były szczepione przeciwko tej chorobie.

- Mogę zapewnić, że Romowie byli przychylni całemu przedsięwzięciu, zainteresowani szczepieniami – zwłaszcza dla swoich dzieci. Nikogo nie trzeba było szczególnie przekonywać do szczepień i że odra jest bardzo groźną chorobą. Zależało nam na tym, by na teren koczowiska przybył mobilny punkt pomocy z lekarzem ogólnym, pediatrą i pielęgniarką – potwierdza rzeczniczka MOPR.

Zachorowania i podejrzenia zachorowania na odrę odnotowano w ostatnich tygodniach w mieście także u pięciorga innych osób w wieku od 18 miesięcy do 43 lat. Sanepid podał, że osoby te "miały domniemany kontakt z osobami społeczności romskiej, u których stwierdzono zachorowania i podejrzenia zachorowania na odrę". Pierwszy w tym roku przypadek zachorowania na odrę w Poznaniu zarejestrowano wiosną.

Zrzut ekranu 2017-10-16 o 15.16.47
fot.
fot. East News
Zagłosuj

Czy uważasz, że społeczność romska powinna być objęta obowiązkowymi szczepieniami przeciwko chorobom zakaźnym?

Liczba głosów:

Objawy odry:

Do pierwszych oznak choroby można zaliczyć takie objawy jak:

  • gorączka (niewysoka)
  • kaszel
  • nieżyt nosa/katar
  • wysypka - pojawiająca się na twarzy a potem na całym ciele (a nawet wewnątrz jamy ustnej) w ciągu kilku dni od zarażenia wirusem.
  • zapalenie spojówek
  • zapalenie oskrzeli
  • zapalenie ucha środkowego
  • zapalenie ośrodkowego układu nerwowego
  • zapalenie jelit

Wysoce zaraźliwy wirus odry rozprzestrzenia się podczas kaszlu lub kichania, przez bliski lub bezpośredni kontakt z wydzielinami z nosa i gardła osoby zakażonej.

Szczepienia przeciwko odrze chronią przed zachorowaniem, jak i przed ciężkimi powikłaniami, szczególnie neurologicznymi.

Zobacz także

Zagłosuj

Czy Twoim zdaniem w przypadku epidemii obowiązkiem szczepień powinny być objęte wszystkie osoby, które nie zostały wcześniej zaszczepione?

Liczba głosów:

Zobacz także

_____

zdrowie.radiozet.pl/PAP/π