Zamknij

Wycofany antybiotyk. GIF: "Stwierdzono wadę jakościową"

18.11.2022 13:04

Uwaga, GIF informuje o wycofaniu serii antybiotyku. Chodzi o produkt stosowany w leczeniu zakażeń bakteryjnych dróg oddechowych, dróg moczowych, skóry. Decyzji nadano rygor natychmiastowej wykonalności.

Apteka
fot. Shutterstock

Główny Inspektor Farmaceutyczny wycofuje z obrotu na terenie całego kraju antybiotyk stosowany w leczeniu ciężkich zakażeń wywołanych bakteriami wrażliwymi na tobramycynę, jeśli mniej toksyczne leki przeciwbakteryjne są nieskuteczne. Preparat wykorzystuje się w leczeniu szpitalnych zakażeń dolnych dróg oddechowych, w tym ciężkich zapaleń płuc, skomplikowanych i nawracających zakażeń dróg moczowych, zakażeń wewnątrz jamy brzusznej, zakażeń skóry i tkanek miękkich, w tym w przebiegu ciężkich oparzeń.

Chodzi o Tobramycin B. Braun (Tobramycinum), 3 mg/ml, roztwór do infuzji

  • numer serii: 22217413,
  • data ważności: 30.04.2025,
  • podmiot odpowiedzialny: B. Braun Melsungen AG, Carl-Braun-Strasse 1, 34212 Melsungen, Niemcy

Do GIF wpłynęła informacja od podmiotu odpowiedzialnego o przeprowadzeniu analizy prób przekazanych od klienta w Polsce. Analiza ta wykazała wynik poza specyfikacją w parametrze barwa roztworu. W związku ze stwierdzeniem wady jakościowej Główny Inspektor Farmaceutyczny podjął decyzję o wycofaniu z obrotu na terenie całego kraju wymienionej wyżej serii przedmiotowego produktu leczniczego.