Zamknij

W aptekach brakuje ważnego antybiotyku. To "lek pierwszego rzutu"

29.09.2022 09:41

Sezon na anginę właśnie się rozpoczął, a specjaliści informują, że w aptekach brakuje ważnego leku. Chodzi o penicylinę fenoksymetylową - lek pierwszego rzutu w przypadku tej choroby oraz innych infekcji bakteryjnych, w tym błonicy, zapalenia ucha, zatok i chorób skóry.

Ból gardła przy anginie
fot. Shutterstock

"Sezon infekcyjny się rozpoczyna, a w Warszawie  w żadnej aptece nie ma penicyliny fenoksymetylowej - lek pierwszego rzutu w przypadku anginy" - napisał na Twitterze lekarz Paweł Doczekalski, zastępca sekretarza Naczelnej Rady Lekarskiej. "Czy ministerstwo zdrowia coś wie na ten temat, dlaczego tak podstawowego leku brakuje w aptekach?" - dopytuje.

Penicylina fenoksymetylowa to ważny antybiotyk

Penicylina fenoksymetylowa to antybiotyk, sól penicyliny naturalnej. Jej działanie polega na blokowaniu jednego z ostatnich etapów biosyntezy ściany komórkowej bakterii, dzięki któremu ściana komórkowa bakterii uzyskuje strukturę trwałą. Lek powoduje zabicie komórki bakteryjnej.

Antybiotyk ten jest stosowany w leczeniu wielu chorób, w tym zapalenia gardła i migdałków podniebiennych, płonicy, anginy, ostrego zapalenia ucha środkowego, zapalenia zatok obocznych nosa, ropnego zapalenie błony śluzowej nosa i gardła, bakteryjnego zapalenia oskrzeli i płuc, odoskrzelowego zapalenia płuc, zakażeń skóry (np. róża, liszajec, czyraczność).

Źródło: Medycyna Praktyczna (mp.pl), Paweł Doczekalski/Twitter