Uwaga na gumy do żucia! Wybielający składnik może być rakotwórczy

Monika Piorun
31.01.2017 14:26
Uwaga na gumy do żucia! Wybielający składnik może być rakotwórczy
fot. Uwaga na gumy do żucia. Wybielający składnik może być rakotwórczy!

Dwutlenek tytanu E 171 nadający biały kolor m.in. gumom do żucia, pastom do zębów czy dropsom odświeżającym oddech może sprzyjać nowotworom jelita grubego - dowodzą gastroenterolodzy. We Francji wszczęto postępowanie wyjaśniające w tej sprawie. 

Badania laboratoryjne na szczurach, które przeprowadził zespół naukowców z Francji i Luksemburga, wykazały, że zwierzęta, które przez 100 dni piły wodę z dodatkiem związku chemicznego obecnego w składzie wielu popularnych produktów, były aż o 40 proc. bardziej narażone na rozwój zmian nowotworowych w obrębie przewodu pokarmowego - m.in. mikrouszkodzeń błony śluzowej jelita cienkiego i okrężnicy.

Zobacz także

Dwutlenek tytanu (Titanium dioxide) doprowadził u nich do znacznego osłabienia układu odpornościowego. Gryzonie przyjmowały dawki zbliżone do tych, na jakie narażeni są ludzie sięgający po powszechnie używane produkty - m.in. gumy do żucia, pasty do zębów, wyroby cukiernicze a nawet filtry przeciwsłoneczne.

Składnik znany także jako tzw. biel tytanowa i kryjący się na etykietach pod skrótem E 171 lub CI 77891 uznawano do tej pory za bezpieczny dla zdrowia. Zarówno Unia Europejska, jak i Polska pozwala na jego stosowanie. Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dn. 22 listopada 2010 znajduje się on w wykazie dozwolonych substancji dodatkowych używanych w produktach spożywczych dopuszczonych do obrotu na terenie naszego kraju.

E 171 - feralny dodatek czy bezpieczny składnik?

Pierwsze kontrowersje dotyczące Titanum dioxide pojawiły się po opublikowaniu badań potwierdzonych przez Międzynarodową Agencję Badań nad Rakiem, które wskazywały, że opary dwutlenku tytanu zawartego w farbach mogą być toksyczne.

Naukowcy zauważyli wtedy, że E 171 może przenikać do błon komórkowych i uszkadzać struktury DNA. Z kolei badaczom z Uniwersytetu w Turynie udało się zauważyć jego negatywny wpływ na układ nerwowy. W razie narażenia na trwałą ekspozycję na jego działanie, może dochodzić nawet do zaburzeń pracy mózgu.

Ostatnie badania po raz pierwszy wskazują jednak na negatywny wpływ dwutlenku tytanu w przypadku produktów przyjmowanych doustnie.

W czym można znaleźć dwutlenek tytanu? 

Zobacz także

  • gumach do żucia
  • pastach do zębów
  • dropsach odświeżających oddech
  • suplementach diety
  • kosmetykach, kremach
  • farbach
  • filtrach przeciwsłonecznych
  • wyrobach cukierniczych

Wyniki badań gastroenterologów z Francji i Luksemburga wywołały spore poruszenie wśród naukowców. Francuski rząd powołał specjalny zespół, który ma wyjaśnić, czy dodawanie dwutlenku tytanu do popularnych produktów może być szkodliwe dla konsumentów. Zakończenie prac w tym zakresie oraz publikacja raportu dotyczącego E 171 planowana jest na koniec marca 2017. 

źródło badań: INRA-France, "Food additive E171: First findings of oral exposure to titanium dioxide nanoparticles." ScienceDaily, 24 stycznia 2017
Zagłosuj

Jak często czytasz informacje umieszczone na etykietach opakowań produktów spożywczych?

Liczba głosów:

Zanim okaże się, czy dwutlenek tytanu zawarty m.in w gumach do żucia zostanie uznany za rakotwórczy dla ludzi, lepiej uważnie czytać opakowania i unikać dodatku E 171 lub CI 77891.

________

Redakcja zdrowie.radiozet.pl/π