Uwaga na gumy do żucia! Wybielający składnik może być rakotwórczy

Monika Piorun
31.01.2017
Uwaga na gumy do żucia! Wybielający składnik może być rakotwórczy
Fot. Uwaga na gumy do żucia. Wybielający składnik może być rakotwórczy!

Dwutlenek tytanu E 171 nadający biały kolor m.in. gumom do żucia, pastom do zębów czy dropsom odświeżającym oddech może sprzyjać nowotworom jelita grubego - dowodzą gastroenterolodzy. We Francji wszczęto postępowanie wyjaśniające w tej sprawie. 

Badania laboratoryjne na szczurach, które przeprowadził zespół naukowców z Francji i Luksemburga, wykazały, że zwierzęta, które przez 100 dni piły wodę z dodatkiem związku chemicznego obecnego w składzie wielu popularnych produktów, były aż o 40 proc. bardziej narażone na rozwój zmian nowotworowych w obrębie przewodu pokarmowego - m.in. mikrouszkodzeń błony śluzowej jelita cienkiego i okrężnicy.

Dwutlenek tytanu (Titanium dioxide) doprowadził u nich do znacznego osłabienia układu odpornościowego. Gryzonie przyjmowały dawki zbliżone do tych, na jakie narażeni są ludzie sięgający po powszechnie używane produkty - m.in. gumy do żucia, pasty do zębów, wyroby cukiernicze a nawet filtry przeciwsłoneczne.

Składnik znany także jako tzw. biel tytanowa i kryjący się na etykietach pod skrótem E 171 lub CI 77891 uznawano do tej pory za bezpieczny dla zdrowia. Zarówno Unia Europejska, jak i Polska pozwala na jego stosowanie. Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dn. 22 listopada 2010 znajduje się on w wykazie dozwolonych substancji dodatkowych używanych w produktach spożywczych dopuszczonych do obrotu na terenie naszego kraju.

E 171 - feralny dodatek czy bezpieczny składnik?

Pierwsze kontrowersje dotyczące Titanum dioxide pojawiły się po opublikowaniu badań potwierdzonych przez Międzynarodową Agencję Badań nad Rakiem, które wskazywały, że opary dwutlenku tytanu zawartego w farbach mogą być toksyczne.

Naukowcy zauważyli wtedy, że E 171 może przenikać do błon komórkowych i uszkadzać struktury DNA. Z kolei badaczom z Uniwersytetu w Turynie udało się zauważyć jego negatywny wpływ na układ nerwowy. W razie narażenia na trwałą ekspozycję na jego działanie, może dochodzić nawet do zaburzeń pracy mózgu.

Ostatnie badania po raz pierwszy wskazują jednak na negatywny wpływ dwutlenku tytanu w przypadku produktów przyjmowanych doustnie.

W czym można znaleźć dwutlenek tytanu? 

  • gumach do żucia
  • pastach do zębów
  • dropsach odświeżających oddech
  • suplementach diety
  • kosmetykach, kremach
  • farbach
  • filtrach przeciwsłonecznych
  • wyrobach cukierniczych

Wyniki badań gastroenterologów z Francji i Luksemburga wywołały spore poruszenie wśród naukowców. Francuski rząd powołał specjalny zespół, który ma wyjaśnić, czy dodawanie dwutlenku tytanu do popularnych produktów może być szkodliwe dla konsumentów. Zakończenie prac w tym zakresie oraz publikacja raportu dotyczącego E 171 planowana jest na koniec marca 2017. 

źródło badań: INRA-France, "Food additive E171: First findings of oral exposure to titanium dioxide nanoparticles." ScienceDaily, 24 stycznia 2017

Zagłosuj

Jak często czytasz informacje umieszczone na etykietach opakowań produktów spożywczych?

Liczba głosów:

Zanim okaże się, czy dwutlenek tytanu zawarty m.in w gumach do żucia zostanie uznany za rakotwórczy dla ludzi, lepiej uważnie czytać opakowania i unikać dodatku E 171 lub CI 77891.

________

Redakcja zdrowie.radiozet.pl/π