Zamknij

Kupiłeś przez internet te suplementy diety? Grożą... zawałem serca!

Monika Piorun
05.09.2017 17:00

Do prawie 4 tys. Polaków mogły trafić tabletki na odchudzanie zawierające zakazane na terenie UE składniki. Spożywanie takich preparatów jak Meridia, Adipex-P oraz Qsymia może prowadzić do zawału, cukrzycy, udaru mózgu, ciężkiego zatrucia a nawet śmierci. Lekarze ostrzegają, że nawet jedna pigułka może nas zmienić w "warzywa".

Erik Reis/Panther Media/East News

Policjanci ze Szczecina zatrzymali trzy osoby należące do kilkunastoosobowej grupy rozprowadzającej w internecie tabletki na odchudzanie, w których składzie wykryto śmiertelnie niebezpieczne i nielegalne substancje.

Za najgroźniejszą z nich specjaliści uważają chlorowodorek sibutraminy, którego stosowanie na terenie Unii Europejskiej jest zabronione oraz DNP, czyli dinitrophenol powodujący podniesienie ciepłoty ciała do temperatury, w której ścina się białko. Amerykanie mieli stosować go w czasie wojny w Wietnamie, by przyspieszyć proces karczowania lasów. W ciągu kilku ostatnich lat substancje te spowodowały co najmniej kilka przypadków ciężkich zatruć i mogły przyczynić się nawet do zgonów.

Zobacz także

Śmiertelnie niebezpieczne suplementy

Funkcjonariusze ustalili, że suplementy diety mające w składzie te substancje mogły trafić do ok. 3,8 tys. Polaków, którzy zakupili je za pośrednictwem internetu. Zdaniem specjalistów nawet jedna tabletka może powodować nieodwracalne zmiany w naszym organizmie. Niepokojące objawy (m.in. zaburzenia psychiczne) mogą pojawić się nawet po dłuższym okresie od momentu spożycia takich suplementów. 

Do aresztu trafiły 3 osoby: 33-latek z Międzyzdrojów oraz dwoje mieszkańców Poznania 26-latka oraz 42-letni mężczyzna, któremu postawiono też zarzuty za inne przestępstwa. W sumie oskarżeni mieli zarobić na sprzedaży suplementów diety około miliona złotych, które trafiły na różne numery kont bankowych, zakładanych na podstawione osoby, co utrudniło ich namierzenie. Sprawcom grozi od 6 miesięcy do 8 lat pozbawienia wolności. W toku trwającego od 2016 roku śledztwa zarzuty usłyszało 14 osób.

Zobacz także

Zobacz także

źródło: Policja Zachodniopomorska

_______

zdrowie.radiozet.pl/π