Uwaga! W szczepionce dla dzieci i niemowląt wykryto wadę jakościową

16.02.2018 17:18
Uwaga! W szczepionce dla dzieci i niemowląt wykryto wadę jakościową
fot. East News/Wycofano szczepionkę Pentaxim przeciwko błonicy, tężcowi i krztuścowi

Wojewódzki Inspektor Farmaceutyczny (WIF) wstrzymał w woj. świętokrzyskim sprzedaż i stosowanie jednej z serii szczepionki Pentaxim, podawanej najmłodszym pacjentom przeciwko błonicy, tężcowi i krztuścowi. Preparat ma zostać przebadany w związku z podejrzeniem wady jakościowej. 

Szczepionkę przeciwko błonicy, tężcowi i krztuścowi podaje się w szóstym tygodniu życia niemowlętom oraz dzieciom, które ukończyły 2. rok życia (rok po tzw. szczepieniu pierwotnym). W Polsce stosuje się w tym celu preparat Pentaxim, produkowany przez największego na świecie producenta szczepionek - firmę Sanofi Pasteur.

Problem ze szczepionką Pentaxim przez "czop zawieszony w rozpuszczalniku"

Do świętokrzyskiego WIF wpłynęło zawiadomienie o podejrzeniu "braku spełniania wymagań jakościowych" w przypadku produktu leczniczego Pentaxim, o numerze serii POB 332V, z datą ważności do marca 2019 roku. Informację tę miała przekazać jedna z lokalnych przychodni, której pracownicy mieli zwrócić uwagę na nieprawidłowości dotyczące jednej z serii tego preparatu.

Wojewódzki Inspektor Farmaceutyczny w Kielcach wyjaśnia, że:

Przyczyną zgłoszenia jest fakt, iż proszek nie połączył się z zawiesiną, wytworzył się czop zawieszony w rozpuszczalniku, dlatego ta seria nie może być przedmiotem obrotu oraz nie może być stosowana w lecznictwie do czasu wykonania badań jakościowych.

Zobacz także

Wyjaśnienia w sprawie szczepionki przeciwko błonicy, tężcowi i krztuścowi

— Jeśli zachodzi podejrzenie wady jakościowej w przypadku szczepionek, po przeprowadzeniu postępowania wyjaśniającego wstrzymuje się ją w obrocie i w stosowaniu na terenie danego województwa — wyjaśnia Ewa Drożdżał, dyrektor WIF w Kielcach. Zawiadomienie w tej sprawie przesyła się m.in. do producenta szczepionki, ministra zdrowia, Głównego Inspektora Farmaceutycznego. O możliwości zaistnienia wad jakościowych w preparacie Pentaxim poinformowano też świętokrzyskie szpitale, przychodnie zdrowia i wybrane apteki.

— Jeśli wada jakościowa tej szczepionki się potwierdzi, to zostanie wycofana z obrotu. Jeśli nie, to zostanie do niego dopuszczona — tłumaczy dyrektor WIF.

Zrzut ekranu 2018-02-16 o 17.07.27 1

Zobacz także

______

zdrowie.radiozet.pl/π