Bierzesz leki na nadciśnienie? Lepiej je zmień – radzi kardiolog!

Monika Piorun
04.07.2018 13:12
Bierzesz leki na nadciśnienie? Lepiej je zmień – radzi kardiolog!
fot. Shutterstock

Po skandalu dotyczącym chińskiej substancji czynnej w europejskich lekach na nadciśnienie konsultant krajowy w dziedzinie kardiologii prof. Jarosław Kaźmierczak wyjaśnia, że w przypadku wstrzymania sprzedaży i obrotu produktami leczniczymi zawierającymi valsartanum pacjenci powinni udać się do lekarza po inny preparat.

Główny Inspektor Farmaceutyczny 28 czerwca wstrzymał w obrocie produkty lecznicze zawierające substancję czynną valsartanum. Decyzje wstrzymujące dotyczą wybranych serii 15 produktów leczniczych pochodzących od wytwórców polskich. Produkty te zostały wytworzone z użyciem substancji czynnej valsartanum zakupionej od chińskiego producenta.

Zobacz także

– Valsartan jest lekiem z grupy antagonistów receptora angiotensyny II – wyjaśnia konsultant krajowy w dziedzinie kardiologii. Na polskim rynku dostępnych jest kilka innych leków z tej grupy. Zaznacza, że w przypadku wstrzymania w obrocie i ewentualnego wycofania z rynku wszystkich produktów zawierających valsartan nie istnieje zagrożenie dla zdrowia lub życia, ponieważ valsartan można zastąpić innym lekiem z tej grupy lub lekami z innych grup, ale o podobnym działaniu leczniczym.

Pacjenci, którzy biorą leki na nadciśnienie, powinni zgłosić się do lekarza

Prof. Kaźmierczak zaleca, by w wypadku wstrzymania w obrocie valsartanu, pacjenci dotychczas leczeni produktami zawierającymi tę substancję czynną, zgłosili się do swojego lekarza prowadzącego (lekarza podstawowej opieki zdrowotnej lub specjalisty), który zastąpi valsartan innym lekiem z tej samej grupy sartanów (np. losartan, kandesartan, telmisartan, irbesartan, eprosartan) lub zastosuje lek/grupę leków o podobnym działaniu leczniczym, tj. inhibitory konwertazy angiotensyny czy inne leki hipotensyjne.

Zobacz także

Wielki skandal z chińską substancją czynną w europejskich lekach na nadciśnienie

GIF informował w ostatnich dniach, że informacja o podejrzeniu braku spełnienia wymagań jakościowych dla substancji czynnej wpłynęła poprzez system Rapid Alert z Europejskiej Agencji Leków (EMA). EMA zawiadomiła kraje członkowskie o potencjalnym zagrożeniu związanym z zanieczyszczeniem substancji czynnej valsartanum dostarczanej przez chińskiego wytwórcę.

Decyzje wstrzymujące w obrocie oznaczają, że do momentu uzyskania wyników badań laboratoryjnych potwierdzających bądź wykluczających wadę jakościową wstrzymany został obrót (sprzedaż) wskazanych serii produktów leczniczych we wszystkich hurtowniach i aptekach. Obecnie trwa oczekiwanie na raport końcowy z postępowania wyjaśniającego i dalsze rekomendacje Europejskiej Agencji Leków.

Zobacz także

Wszystkie decyzje dotyczące wstrzymania w obrocie produktów leczniczych publikowane są na stronie internetowej Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego w zakładce „Decyzje i komunikaty”. GIF informował, że w związku z zaistniałą sytuacją nie wyklucza się kolejnych decyzji wstrzymujących w obrocie.

Zagłosuj

Czy Twoim zdaniem składniki leków z Chin powinny podlegać surowszej kontroli na terenie Unii Europejskiej?

Liczba głosów:

TO CIĘ ZAINTERESUJE:

______

zdrowie.radiozet.pl/PAP/π