Przeterminowane leki: co z nimi zrobić? Czy można wyrzucić stare leki?

20.02.2020
Aktualizacja: 20.02.2020 15:50
Przeterminowane leki
fot. Pixabay

Co zrobić z lekami, które straciły ważność? Przeterminowanych medykamentów nie wolno stosować, ale niewiele osób wie, co należy z nimi zrobić. Niestety, zazwyczaj stare leki lądują w zwykłym domowym śmietniku, a następnie na wysypisku. To błąd. Leków nie wolno wyrzucać do śmietnika. Dowiedz się, jak pozbyć się przeterminowanych leków. Gdzie wyrzucić stare leki?

Przeterminowane leki i termometry rtęciowe to odpady niebezpieczne. Należy je wrzucać do specjalnie do tego celu przeznaczonych pojemników znajdujących się w wybranych aptekach. Chodzi zarówno o leki na receptę, jak i produkty sprzedawane bez recepty, w tym suplementy, leki przeciwbólowe.

Przeterminowanych lub po prostu nieużywanych tabletek nie wolno wyrzucać do zwykłego domowego śmietnika. To samo dotyczy syropów i kropli. Nie wolno ich wylewać do toalety lub zlewu. Wszelkie medykamenty należy zanieść do apteki i wrzucić do specjalnego pojemnika.

Dlaczego leków nie wolno wyrzucać do śmietnika?

Nie wolno wyrzucać leków do domowych śmietników, bo substancje medyczne stwarzają zagrożenie dla środowiska naturalnego i zdrowia człowieka. Z domowego śmietnika, leki trafiają na wysypiska, gdzie rozkładają się nawet przez kilkadziesiąt lat, a zawarte w nich związki przenikają do gleby i wody zatruwając rośliny i zwierzęta oraz stanowiąc zagrożenie dla zdrowia ludzi. 

Gdzie wyrzucić przeterminowane leki?

Przeterminowane leki powinny trafić do pojemników do tzw. selektywnej zbiórki. Specjalne kosze na przeterminowane leki znajdują się w wybranych aptekach, urzędach gmin, przychodniach, szpitalach.  Przeterminowane medykamenty można również oddać w Punktach Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOK).

Wyrzucając stare leki do specjalnych pojemników, stwarzasz możliwość ich kontrolowanej, przemyślanej segregacji i utylizacji zawartych w medykamentach substancji w bezpieczny dla środowiska i zdrowia ludzi sposób.

Jak wyrzucać leki? Papierowe pudełka po lekach i ulotki można wyrzucić do śmietnika w domu lub pojemnika na papier (odpady suche). Tabletki lub kapsułki powinno się wyrzucać w blistrach, lub pojemniczkach zbiorczych (w niektórych gminach luzem), syropy w buteleczkach, maści i kremy w tubkach, a aerozole w nieuszkodzonych opakowaniach. 

Zużyte igły, strzykawki czy ampułkostrzykawki należy wyrzucać do oddzielnego pojemnika, to samo dotyczy termometrów rtęciowych. O pomoc można poprosić farmaceutę lub pracownika urzędu gminy, w zależności od tego, gdzie znajduje się pojemnik na odpady.