Preparat na obniżenie cholesterolu może powodować uszkodzenia wątroby

27.03.2019 15:43
Wyciąg z czerwonego ryżu może powodować uszkodzenia wątroby
fot. Shutterstock

Ekstrakt roślinny stosowany w suplementach diety na obniżenie poziomu cholesterolu może powodować uszkodzenia wątroby – ostrzegają naukowcy. Sprawdź, o jakie produkty chodzi.

U 64-letniej zasadniczo zdrowej kobiety zdiagnozowano poważne uszkodzenie wątroby. Lekarze podejrzewają, że stan rozwinął się po kuracji preparatem z ekstraktem z czerwonego ryżu, stosowanym na obniżenie poziomu cholesterolu.

Ostre uszkodzenie wątroby

Kobieta została przyjęta do szpitala z objawami uszkodzenia wątroby. Od dwóch tygodni odczuwała zmęczenie, wzdęcia i uczucie pełności w jamie brzusznej. Jej mocz był ciemniejszy, stolce luźniejsze, a ostatnio rozwinęła się u niej żółtaczka. Biopsja wątroby potwierdziła ostre uszkodzenie wątroby.

Pacjentka nie zgłosiła żadnej choroby wątroby, transfuzji krwi, kontaktu z osobą chorą ani ryzyka związanego z podróżą. Poza zastrzykami B12 z powodu niedokrwistości nie przyjmowała żadnych leków. Była osobą niepalącą, zgodnie z deklaracją wypijała dwie szklanki czerwonego wina dziennie, prowadziła aktywny tryb życia.

Sześć tygodni wcześniej rozpoczęła kurację 1200 mg dziennie ekstraktu z czerwonego ryżu w celu obniżenia poziomu cholesterolu.

Monakolina K

Kobieta rozpoczęła kurację suplementem diety, ponieważ słabo reagowała na statyny stosowane zazwyczaj w leczeniu hipercholesterolemii.

W trakcie fermentacji czerwonego ryżu, zachodzącej z udziałem grzybów Monascus purpureus, powstaje monakolina K, ta sama substancja czynna, która znajduje się w statynach, lekach obniżających poziom cholesterolu.

Zobacz także: Hipercholesterolemia: choroba wysokiego cholesterolu 

W randomizowanym badaniu przeprowadzonym w Chinach wykazano, że u pacjentów z chorobą wieńcową stosowanie wyciągu z fermentowanego ryżu czerwonego powoduje zmniejszenie częstości występowania ponownych incydentów o 45 proc. Klinicznie istotne zmniejszenie stężenia cholesterolu (do 20 proc.) zaobserwowano w przypadku preparatów dostarczających ok. 2,5–10 mg monakoliny dziennie, ale lekarze wciąż nie są przekonani, co do długofalowych skutków stosowania stosowanie suplementów diety na bazie czerwonego ryżu.

Lekarze podkreślają, że raporcie uwzględniono wyłącznie ten jeden przypadek, ale już wcześniej udokumentowano kilka przypadków hepatotoksyczności czerwonych drożdży i sprawa wymaga wyjaśnienia.

Źródło: Acute liver injury induced by red yeast rice supplement, BMJ Case Reports; mp.pl