Zamknij

Popularny lek na depresję znika z aptek. Co z chorymi?

19.05.2022 14:01
Znany lek na depresję znika z aptek
fot. Shutterstock

W aptekach zaczyna brakować popularnego leku Welbox, stosowanego w leczeniu depresji, a nowa partia dostępna będzie dopiero w lipcu. Co mają zrobić chorzy przyjmujący środek?

Coraz trudniej kupić lek Welbox, który stosują osoby zmagające się z ostrymi stanami depresyjnymi. W większości aptek w kraju  preparat jest już niedostępny.  Obecnie znajdziemy go w jednej z warszawskich aptek i w dwóch placówkach w Krakowie. W Poznaniu jest niedostępny, a większe ilości farmaceutyku odnotowuje m.in. Gdańsk oraz Lublin, jednak niebawem lek zostanie wyprzedany.
Nowe dostawy leku Welbox mają być realizowane dopiero w lipcu. To zła wiadomość dla pacjentów, dla których wiąże się to z utrudnieniem, a nawet przerwaniem leczenia. Nagłe przerwanie terapii wiąże się z powikłaniami, dlatego chorzy stosujący preparat powinni zadbać o zapas leku i być w stałym kontakcie z psychiatrą, który zadecyduje o dalszym leczeniu (za pomocą zamienników).

Welbox: co to za lek? Działanie

Welbox to lek wydawany na receptę, wykorzystywany w leczeniu ostrych i głębokich stanów depresyjnych. Jedną z jego substancji czynnych jest bupropion. Substancja ta jest selektywnym inhibitorem wychwytu zwrotnego noradrenaliny i dopaminy. Welbox może być stosowany również w łagodzeniu objawów rzucania palenia, ze względu na działanie antagonistyczne na receptory nikotynowe.
To już drugi raz, gdy leku brakuje w aptekach. Taka sytuacja miała już miejsce rok temu (czerwiec 2021 r.).

Źrodło: gdziepolek.pl, rynekzdrowia.pl, mp.pl