Popularne leki na nadciśnienie mogą zwiększać ryzyko raka skóry – ostrzega URPL

24.10.2018 11:36
leki na nadciśnienie a rak skóry
fot. Shutterstock

„Stosowanie zwiększonych skumulowanych dawek hydrochlorotiazydu (HCTZ) – składnika ponad 70 leków na nadciśnienie – zwiększa ryzyko rozwoju nowotworu skóry, który nie jest czerniakiem (rak podstawnokomórkowy, rak kolczystokomórkowy)” – czytamy w komunikacie Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych przygotowanym we współpracy z Europejską Agencją Leków.

Produkty lecznicze zawierające hydrochlorotiazyd są powszechnie stosowane w leczeniu nadciśnienia tętniczego, a także obrzęków o etiologii związanej z chorobami serca, wątroby i nerek, w tym niewydolności serca. Z opublikowanej przez urząd listy wynika, że składnik ten występuje w ponad 70 lekach stosowanych w opisanych wyżej dolegliwościach.

Zobacz: Pełna lista leków zawierających hydrochlorotiazyd na stronie URPL

URPL apeluje, aby informować o ryzyku wystąpienia nowotworu skóry pacjentów przyjmujących leki zawierające tę substancję czynną w monoterapii lub skojarzeniu z innymi lekami, a także, by zachęcać ich do regularnej kontroli skóry pod kątem nowych oraz już istniejących zmian skórnych.

W dokumencie napisano: „Podejrzane zmiany skórne należy badać, potencjalnie z uwzględnieniem badań histologicznych materiału pobranego podczas biopsji. [...] Należy doradzić pacjentowi, by ograniczyli ekspozycję na światło słoneczne i promienie UV oraz stosowali odpowiednią ochronę przed światłem słonecznym i promieniami UV, aby zminimalizować ryzyko wystąpienia nowotwory skóry”.

URPL radzi też, aby rozważyć zasadność stosowania leków z tą substancją czynną u pacjentów z rakiem skóry w wywiadzie.

Zobacz także: Wszystko, co warto wiedzieć o nowotworach skóry

Hydrochlorotiazyd – dlaczego URPL ostrzega przed tą substancją czynną?

Z dokumentu przygotowanego przez URPL wynika, że Komitet ds. oceny Ryzyka w ramach Nadzoru nad Bezpieczeństwem Farmakoterapii działający przy Europejskiej Agencji Leków przeanalizował źródła danych zgromadzonych w bazie EudraVigilance. Urzędników zaniepokoiły zwłaszcza wyniki dwóch badań farmakologicznych przeprowadzonych w ostatnim czasie w Danii w oparciu m.in. o Duński Rejestr Nowotworów Złośliwych i Krajowy Rejestr Recept. Wskazują one na związek pomiędzy stosowaniem HCTZ, który mam fotouczulające działanie, a występowaniem nowotworu skóry (raka podstawnokomórkowy, raka kolczystokomórkowy).

ZOBACZ TAKŻE:

Źródło: Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych
---------------------------------
zdrowie.radiozet.pl/ mk