Leki nie lubią papierosów. Palenie i zażywanie leków może być niebezpieczne

21.08.2018
Aktualizacja: 30.08.2019 09:56
Leki nie lubią dymu papierosowego, bo nikotyna i szkodliwe substancje chemiczne będące składnikiem dymu źle wpływają na proces leczenia
fot. Shutterstock

Palenie tytoniu i zażywanie leków może być niebezpieczne. Palenie nie tylko wpływa na efekt terapeutyczny leczenia, ale zwiększa również szanse wystąpienia takich chorób jak zakrzepica żylna czy udar niedokrwienny. Palacze powinni zawsze informować lekarza o swoim nałogu, by uniknąć zbędnego ryzyka lub nieodpowiedniego doboru leku, lub jego dawki. Dowiedz się, jak dym papierosowy wpływa na leczenie. Które leki szczególnie „nie lubią” papierosów?

Dym papierosowy negatywnie wpływa na zażywane leki. Zwiększa również szanse zachorowania na groźne choroby. Choć od bardzo dawna wiadomo, że palenie tytoniu jest niezdrowe, to mało kto zdaje sobie sprawę ze wpływu papierosów na działanie leków.

O interakcji leków i dymu tytoniowego mówi się wtedy, gdy działanie leków jest zmieniane przez składniki dymu papierosowego.

Dlaczego leki i palenie to złe połączenie?

W dymie tytoniowym znajduje się ponad 4 tys. związków chemicznych, głównie toksycznych. Związki te mogą wchodzić w interakcje z lekami, powodując zmianę efektów leczenia (działania terapeutycznego leków). Toksyczne substancje mogą wpływać na zmianę wchłaniania, dystrybucji, wydalania i działania leków.

W reakcje z lekami wchodzi także nikotyna, która sama powoduje szereg reakcji fizjologicznych m.in. wzrost objętości wrzutowej i minutowej serca, zwiększenie tętna, wzrost ciśnienia krwi, nasila także ruchy jelit i potęguje wydzielanie soku żołądkowego i śliny.

Wpływa na naczynia krwionośne, przepływ krwi do skóry i tkanki podskórnej, determinuje szybkość wchłaniania leków podawanych podskórnie, np. insuliny. Z tego powodu u nałogowych palaczy często trzeba zwiększać dawki leków podawanych w zastrzykach pod skórę.

Ponadto dowiedziono, że dym papierosowy może nie tylko zmieniać działanie leków, ale wpływa także na występowanie skutków ubocznych leczenia.

Na interakcje dymu papierosowego i leków narażeni są nie tylko nałogowi palacze, ale także palacze bierni, którzy przebywając w otoczeniu osób palących, wdychają dym papierosowy.

Zobacz także

Na jakie leki powinni uważać palacze?

Możliwość interakcji dymu tytoniowego i leków powinna być zawsze brana pod uwagę. Pacjenci powinni  wykazać się szczerością w rozmowie z lekarzem i pod żadnym pozorem nie zatajać faktu palenia papierosów. Może to mieć bowiem wpływ na dobór odpowiednich leków i ich dawkowanie.

Warto również pamiętać o tym, że u nałogowych palaczy po nagłym zaprzestaniu palenia może dojść do zmian w działaniu leków (może się np. zwiększyć stężenie substancji we krwi).

Według ekspertów palenie tytoniu wpływa na efekty leczenia nowotworów:

— Można mówić o bardzo niekorzystnych interakcjach palenia z leczeniem onkologicznym, zarówno chemioterapią, jak i radioterapią i leczeniem chirurgicznym. U palaczy są silniejsze dolegliwości bólowe, gorzej przebiega proces gojenia się ran — mówi Irena Przepiórka z Poradni Pomocy Palącym warszawskiego Centrum Onkologii.

Dym tytoniowy negatywnie wpływa na efekty leczenia, ale jest to szczególnie widoczne w przypadku niektórych leków.

Leki, które szczególnie „nie lubią” papierosów:

 • Środki antykoncepcyjne – palenie tytoniu znaczne zwiększa ryzyko chorób sercowo-naczyniowych, takich jak np. zakrzepica żylna, zatorowość płucna czy udar niedokrwienny.
 • Glikokortykosteroidy, heparyny, leki przeciwpadaczkowe – palenie tytoniu zwiększa ryzyko osteoporozy.
 • Glikokortykosteroidy wziewne (stosowane w leczeniu astmy oskrzelowej) – palenie tytoniu obniża ich skuteczność.
 • Beta-blokery wapnia – dym papierosowy obniża ich działanie.
 • leki przeciwpsychotyczne (stosowane w leczeniu chorób psychicznych) – palenie tytoniu obniża działanie leków. Wykazano, że u palaczy często konieczne jest zwiększenie dawki leku, natomiast przerwanie palenia może spowodować wzrost stężenia leku (substancji) we krwi.
Zagłosuj

Czy jesteś nałogowym palaczem?

Liczba głosów:

Podstawowe zasady przyjmowania leków:

 1. Przeczytaj ulotkę dołączoną do leku, zanim zażyjesz preparat. Jeśli czegoś nie rozumiesz, zapytaj lekarza lub farmaceutę.
 2. Popijaj leki wodą, nie kawą, herbatą, lekiem lub sokami, które mogą zmniejszać wchłanianie leku lub zwiększyć jego toksyczność.
 3. Nie mieszaj leku w gorącym napoju, bo to może zmniejszyć jego skuteczność.
 4. Nie zażywaj preparatów witaminowo-mineralnych w tym samym czasie co leku, bo mogą zaburzać wchłanianie, chyba że zalecił to lekarz.
 5. Nigdy nie zażywaj leków z alkoholem.
 6. Nie przyjmuj leków razem z posiłkiem, bezpośrednio przed lub po nim, chyba że zalecił to lekarz lub takie zalecenie znajduje się w ulotce.

Zobacz także

Źródło: zdrowie.pap.pl; pssenowytarg.wsse.krakow.pl