Leżaczki dla niemowląt Rock 'n Play wycofane z obrotu [Aktualizacja]

08.04.2019
Aktualizacja: 15.04.2019 12:02
Fisher-Price Rock N Play
fot. cpsc.gov

Amerykańska Komisja ds. Bezpieczeństwa Produktów Konsumenckich (CPSC) i firma Fisher-Price wydały ostrzeżenie przed korzystaniem z leżaczków-bujaczków Fisher-Price Rock 'n Play przez niemowlęta powyżej trzeciego miesiąca życia. Sprawdź, z czym konkretnie związane jest ryzyko.

Z powodu powtarzających się doniesień o wypadkach śmiertelnych podczas użytkowania leżaczków-bujaczków Fisher-Price Rock 'n Play, Amerykańska Komisja ds. Bezpieczeństwa Produktów Konsumenckich (CPSC) i Fisher-Price zdecydowały się wydać specjalne ostrzeżenie.

Od 2015 roku śmiertelnym wypadkom uległo 10 niemowląt powyżej trzeciego miesiąca życia. Ostatni przypadek zaraportowano w marcu 2019 roku. Ryzyko związane jest z możliwością wypadnięcia dziecka z przenośnego łóżeczka po opanowaniu umiejętności przekręcania się z pleców na brzuch.

Fisher-Price Rock N Play

CPSC zaleca, żeby konsumenci przestali korzystać z leżaczka Fisher-Price Rock 'n Play, gdy ich dziecko osiągnie trzy miesiące lub wcześniej, od razu po tym, jak maluch opanuje umiejętność przekręcania się z pleców na brzuch.

Jednocześnie CPSC i Fisher-Price przypominają, że konsumenci zawsze powinni korzystać z trzypunktowych pasów bezpieczeństwa w trakcie użytkowania leżaczków-bujaczków, a w najbliższym otoczeniu śpiącego niemowlęcia nie powinny znajdować się żadne zbędne przedmioty, takie jak kocyki, poduszki, pluszaki czy ochraniacze do łóżeczka. Może to bowiem spowodować uduszenie.

Jak podkreślają przedstawiciele Fisher-Price w Polsce: „Sprawa dotyczy bujaczków sprzedawanych tylko i wyłączenie w USA”.

Aktualizacja: Fisher-Price zdecydowało się na wycofanie 4,7 mln leżaczków Rock 'n Play z rynku.

Źródło: cpsc.gov