Nowy gatunek grzyba w polskich lasach. Uwaga, jest trujący [Zdjęcie]

10.06.2019 14:04
Nowy grzyb w polskich lasach
fot. Vitaliy Kyrychuk/Shutterstock

Na terenie Nadleśnictwa Baligród udało się sfotografować nietypowy grzyb. Śledztwo przeprowadzone przez internautów wykazało, że to nowy gatunek z rodzaju piestrzenic. Sprawdź, jak wygląda.

Na facebookowym profilu Nadleśnictwa Baligród pojawiło się zdjęcie nietypowego grzyba z rodzaju piestrzenic. Początkowo wydawało się, że to piestrzenica pochyła (Gyromitra fastigiata), ale internauci szybko wypunktowali, że to zupełnie inny gatunek. Co ciekawe, grzyb ten po raz pierwszy został zaobserwowany w polskich lasach.

Grzyb

Fot. Marcin Scelina

W Polsce najczęściej występującym gatunkiem z rodzaju piestrzenic jest piestrzenica kasztanowata (Gyromitra esculenta). Grzyb ten występuje w borach sosnowych i na terenie upraw leśnych. Jak ostrzegają Lasy Państwowe, gatunek ten zawiera substancję toksyczną, gyromitrynę, która powoduje zaburzenia żołądkowo-jelitowe, uszkodzenia wątroby, śledziony, nerek, szpiku kostnego oraz wzroku.

Zobacz także: Grzyby: jak je zbierać? Mały poradnik grzybiarza 

Od marca do maja, w wilgotnych lasach liściastych, zwłaszcza brzozowych i grabowych, ale także w lasach świerkowych, znaleźć można również piestrzenicę olbrzymią (Gyromitra gigas). Jak informują leśnicy, chociaż zawiera ona zaledwie niewielkie ilości trucizny, nie należy jej zbierać, ze względu na podobieństwo do piestrzenicy kasztanowatej.

Nowy grzyb, który pojawił się w polskich lasach, to Gyromitra ticiniana – gatunek, który nie ma jeszcze polskiej nazwy.

Źródło: lasy.gov.pl