Tych leków może zabraknąć. Ministerstwo Zdrowia ogłosiło listę

Aleksandra Supryn
07.01.2016 09:12
Tych leków może zabraknąć. Ministerstwo Zdrowia ogłosiło listę
fot. Ministerstwo ogłosiło listę leków zagrożonych brakiem dostępności

Resort zdrowia ogłosił listę leków zagrożonych brakiem dostępności w Polsce. W związku z tym wywożenie tych preparatów poza granice kraju jest zakazane. Na liście znalazło się aż 142 pozycje.

Zgodnie z podpisaną w lipcu ustawą antywywozową, znalazły się na niej te leki, których brakuje w 5 proc. aptek w danym województwie w Polsce.   

Jakich leków zabraknie?

Jak informuje ministerstwo w najbliższym czasie może zabraknąć m.in. leków przeciwzakrzepowych, przeciwnowotworowych oraz insulin stosowanych podczas cukrzycy. Problem z dostępnością do niektórych leków mogą mieć również osoby chore na astmę oskrzelową oraz schizofrenię.

Na liście znalazł się również lek Infanric hexa. To szczepionka, która stosowana jest do zapobiegania błonicy, tężcowi, krztuścowi, wirusowemu zapaleniu wątroby typu B, polio oraz zakażeniom wywołanym przez pałeczkę hemofilną typy B (Haemophilus influenzae typu B), która może powodować ostre zapalenie płuc, zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych czy nawet potencjalne zakażenie sepsą.

Co zrobi ministerstwo?

Już w grudniu wiceminister zdrowia Krzysztof Łanda powiedział, że jednym rozwiązaniem problemu jest wyrównanie cen urzędowych. Dzięki temu uda się powstrzymać eksport leków refundowanych. Jak powiedział Łanda:

Ceny urzędowe leków w Polsce zbliżone do cen w sąsiednich państwach przyczynią się do zahamowania wypływu leków refundowanych z kraju.

Wiceminister zapewnił też, że podniesienie ich cen nie uderzy w polskich użytkowników, a jedynie w osoby wywożące preparaty poza granice kraju. Pacjenci nie będą płacili więcej, a NFZ nie zwiększy wydatków w tym zakresie.   

___

ZdrowoBardzo / PAP / AS