TYCH leków może zabraknąć w aptekach. Nowa lista Ministerstwa Zdrowia

16.09.2019 10:23
MZ publikuje listę leków zagrożonych brakiem dostępności
fot. Shutterstock

Insuliny, leki do inhalacji, leki przeciwdepresyjne, leki na tarczycę — te i wiele innych leków znalazło się na nowej liście MZ. Lista produktów leczniczych zagrożonych brakiem dostępności w Polsce liczy sobie aż 350 pozycji. Sprawdź, czy na liście opublikowanej przez Ministerstwo Zdrowia nie ma leków, które przyjmujesz.

Minister zdrowia opublikował obwieszczenie z wykazem produktów leczniczych, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych zagrożonych brakiem dostępności na terytorium Polski na dzień 15 września 2019 r.

Na liście znajduje się aż 350 leków, których dostępność w Polsce może być ograniczona. 

Chorzy na cukrzycę mogą mieć problem z dostępem do insulin m.in.: Actrapid Penfill, Mixtard, Insuman, Humalog.

Na liście leków zagrożonych brakiem dostępności znalazły się także zawiesiny do nebulizacji (inhalacji) Pulmicort i aerozole do inhalacyjne Berodual N. Pacjenci mogą mieć również problem z dostępnością kropli do oczu Combigan.

Według najnowszego wykazu w polskich aptekach może także brakować leku przeciwpadaczkowego Vimpat, leków przeciwzakrzepowych Clexane, Fragmin, Xarelto. Na liście znalazły się leki Zypadhera i Rispolept stosowane przez pacjentów ze schizofrenią, a także lek Anafranil o działaniu przeciwdepresyjnym. Osoby ze stwierdzonym deficytem nadpobudliwości ruchowej z deficytem uwagi (ADHD) mogą mieć problem z dostępem do leku Concerta.

Wśród preparatów zagrożonych brakiem dostępności znalazły się także środki stosowane u dzieci w diecie eliminacyjnej mlekozastępczej, w tym Bebilon pepti 2 DHA, Infatrini Peptisorb, Neocate Junior, Nutramigen 1 LGG, Nutramigen 2 LGG, Nutramigen 3 LGG, Nutramigen PURAMINO. 

W wykazie opublikowanym przez MZ nie zabrakło również leku Letrox wykorzystywanego w leczeniu niedoczynności tarczycy.

PEŁNA LISTA LEKÓW ZAGROŻONYCH BRAKIEM DOSTĘPNOŚCI

Źródło: mz.gov.pl