Nie ma i nie będzie leków na mięśniaki macicy. Co mają zrobić pacjentki?

03.06.2020
Aktualizacja: 03.06.2020 14:26
Brakuje leków na mięśniaki macicy
fot. Shutterstock

Mięśniaki macicy to często występujące łagodne guzy narządu rodnego. Jedną z metod leczenia mięśniaków jest leczenie farmakologiczne nastawione głównie na łagodzenie objawów, między innymi zmniejszenie obfitości krwawień miesiączkowych. Jakiś czas temu leki na mięśniaki wstrzymano w obrocie. Teraz MZ informuje, że leków tych faktycznie nie ma i nie będzie w sprzedaży.

Niedawno pisaliśmy o decyzji Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego, który wstrzymał w obrocie wszystkie leki z octanem uliprystalu, ponieważ istnieje ryzyko, że mogą one uszkadzać wątrobę. Chodzi o leki: Esmya, Ulipristal Acetate Gedeon Richter, Ulipristal Alvogen i Ulimyo, wykorzystywane w leczeniu umiarkowanych i ciężkich objawów mięśniaków macicy u kobiet.

ZOBACZ: Leki na mięśniaki macicy wstrzymane w obrocie: mogą uszkadzać wątrobę 

Leki z octanem uliprystalu zawieszone w obrocie. Co z pacjentkami?

Minister Zdrowia poinformowało, że Komitet ds. Oceny Ryzyka w Ramach Nadzoru nad Bezpieczeństwem Farmakoterapii (PRAC), działający przy Europejskiej Agencji Leków, wydał na podstawie przeprowadzonego przeglądu dostępnych danych o skuteczności i bezpieczeństwa stosowania produktów leczniczych zawierających substancję czynną ulipristali acetas w dawce 5 mg – rekomendację o zawieszeniu obrotu tymi produktami w UE do czasu zakończenia procedury arbitrażowej.

MZ stwierdza, że te produkty lecznicze faktycznie są niedostępne i na razie ta sytuacja się utrzyma. Co zatem mają zrobić chore kobiety? Z komunikatu zamieszonego we wtorek na stronie resortu zdrowia wynika, że pacjentki stosujące dotychczas wskazane produkty powinny poprosić lekarza o alternatywne leki.

Warto wiedzieć

Mięśniaki macicy lubią nawracać

Mięśniaki macicy to częste nowotwory łagodne, które wywodzą się z tkanki mięśniowej gładkiej budującej mięsień macicy Rzadko występują pojedynczo, najczęściej są liczne i różnią się pomiędzy sobą pod względem wielkości i lokalizacji. Mają przeważnie podłoże genetyczne, występuję w rodzinie. Mięśniaki mają niestety tendencję do nawracania. Usunięcie pojedynczego

Źródło: PAP