Zamknij

Jesteś chory? Uważaj! Znany lek na kaszel wycofany z obrotu

Monika Piorun
08.02.2017 23:12
Jesteś chory? Uważaj! Znany lek na kaszel wycofany z obrotu
fot. Masz kaszel? Uważaj! Mucosolvan wycofany z obrotu

Popularne tabletki Mucosolvan zostały wycofane z obrotu na terenie całego kraju. Decyzja Głównego Inspektora Sanitarnego dotyczy jednej z serii produktu, zawierającą nieprawidłową ilość chlorowodorku ambroksolu, dzięki któremu pacjentom łatwiej odkrztuszać nadmiar śluzu nagromadzonego w trakcie choroby.

Feralna seria leku Mucosolvan (Ambroxoli hydrochloridum) 15 mg w pastylkach miękkich o numerze serii 2014031, z datą ważności do kwietnia 2017 roku, ma w składzie obniżoną zawartość substancji czynnej.

Zobacz także

Chodzi o łagodzący kaszel związek chemiczny wchodzący w skład ambroksolu polecanego w przypadku ostrych i przewlekłych chorób płuc lub oskrzeli, podczas których dochodzi do zaburzenia wydzielania śluzu lub trudności z jego transportem.

Z badań przeprowadzonych w Narodowym Instytucie Leków wynika, że sprawdzana próbka serii leku nie odpowiadała wymaganiom specyfikacji wyznaczonym przez Głównego Inspektora Sanitarnego.

Tabletki Mucosolvan produkowane są przez niemiecki koncern Boehringer Ingelheim International GmbH. Przeznaczone są do stosowania doustnego i są dostępne w aptekach bez recepty.

mucosolvan
fot.
Zagłosuj

Czy w tym sezonie wziąłeś zwolnienie lekarskie z pracy z powodu choroby?

Liczba głosów:

Kaszel nie zawsze ma związek tylko z chorobą. Dolegliwość tę może nasilać również smog

________

Redakcja zdrowie.radiozet.pl/π