Maski ochronne: ważne ostrzeżenie dla użytkowników

10.04.2020
Aktualizacja: 10.04.2020 14:17
Maski ochronne mogą powodować uszkodzenia skóry
fot. Shutterstock

Osoby, które długotrwale noszą maski ochronne, mogą nabawić się uszkodzeń skóry, co stanowi zagrożenie dla zdrowia - ostrzegają naukowcy. I podpowiadają, jak zminimalizować ryzyko. 

Naukowcy z Uniwersytetu w Huddersfield w angielskim hrabstwie West Yorkshire ostrzegają przed otarciami i odparzeniami skóry, które mogą pojawić się wskutek długotrwałego użytkowania masek ochronnych w trakcie epidemii koronawirusa.

Ważne, że chodzi tu nie tylko o komfort użytkowania, ale o realne zagrożenie, wynikające z przerwania ciągłości naskórka. Najprościej mówiąc: nawet w niewielkich rankach mogą rozwijać się bakterie, które w czarnym scenariuszu prowadzą do zakażenia organizmu.

Raport opublikowany w lutym w Journal of Wound Care skierowany jest głównie do personelu medycznego, ale autorzy opracowania zwracają uwagę na fakt, że pracownicy na przykład sklepów spożywczych również narażeni są na skutki długotrwałego noszenia masek, dlatego też zalecają szczególną ostrożność.

Podkreślają, że skóra pod maską powinna czysta i odpowiednio nawilżona, a na 30 minut przed jej nałożeniem warto zaaplikować krem ochronny.

Obowiązek noszenia masek ochronnych w Polsce obowiązuje od 16 kwietnia.

Źródło: medicalnewstoday.com