Zamknij

Uważaj na te leki. Mogą wpływać na psychikę i układ nerwowy

05.12.2019
Aktualizacja: 06.11.2020 11:26

Niektóre leki mogą negatywnie wpływać na nasze zdrowie psychiczne i funkcjonowanie układu nerwowego. Działania niepożądane mogą wywoływać leki, które kupujemy bez recepty, a także te na receptę (w tym antybiotyki i leki przeciwcukrzycowe). Jakim lekom warto się przyjrzeć, zanim po nie sięgniemy?

Leki, które wpływają na psychikę i układ nerwowy
fot. Shutterstock

Leki obniżające ciśnienie

Przyjmowanie leków, które obniżają ciśnienie, może być przyczyną depresji i bezsenności. Częstymi objawami jest nadmierna senność, zawroty i bóle głowy. Dolegliwości pojawiają się na początku leczenia, ale mogą utrzymać się przez wiele miesięcy.  Warto, wiedzieć, że nagły spadek ciśnienia jest równie niebezpieczny co nagły jego wzrost. Leki na nadciśnienie mogą wchodzić w niebezpieczne interakcje między innymi z lekami przeciwbólowymi, przeciwzapalnymi, antybiotykami i tabletkami antykoncepcyjnymi.

Ważna informacja

Polipragmazja - zjawisko nieracjonalnego zażywania jednocześnie wielu leków. Im więcej leków na raz przyjmuje pacjent, tym większe jest ryzyko wystąpienia działań niepożądanych.

Leki przeciwdepresyjne 

Niektóre z leków zalecanych w terapii zaburzeń depresyjnych przyczyniają się do bezsenności, zawrotów i bólów głowy. U chorych na depresję  leczonych tianeptyną sodową mogą wystąpić myśli i zachowania samobójcze. Nowoczesne antydepresanty są stosunkowo bezpieczne i nie wywołują tak wielu skutków ubocznych, jak leki starej generacji. Mimo to zawsze należy przyjmować je ściśle z zaleceniami lekarza i dokładnie obserwować reakcje organizmu na zażywany środek.

Przeczytaj: Samobójstwo: jak się zachować, gdy bliska osoba chce popełnić samobójstwo?

Preparaty z witaminą D

W okresie jesienno-zimowym zaleca się przyjmowanie witaminy D. Zanim jednak sięgniesz po taki preparat, uzgodnij z lekarzem dawkę. Przedawkowanie substancji zawartych w niektórych lekach z witaminą D, może się skutkować pojawieniem się depresji, obniżeniem libido, zaburzeniami nastroju, bólem głowy, ogólnym osłabieniem.

Przeczytaj: Dlaczego witamina D jest tak ważna?

Leki przeciwbólowe

Po lekach przeciwbólowych (zarówno tych bez recepty, jak na receptę) może pojawić się halucynacje, zaburzenia nastroju, a także bóle głowy, drżenie, omdlenie, drgawki kloniczne mięśni, skurcze mięśni szkieletowych. Są one skutkiem działania na układ nerwowy m.in. substancji toksycznych. 

Leki z kwasem acetylosalicylowym 

Większość z nas sięga po leki zawierające kwas acetylosalicylowy w przypadku przeziębienia czy bólu głowy. Niestety, stosowanie tych leków odbija się negatywnie na układzie nerwowym.

Przedawkowanie kwasy acetylosalicylowego początkowo objawia się to

  • zawrotami głowy,
  • szumami w uszach,
  • nudnościami,
  • wymiotami,
  • zaburzeniami słuchu i wzroku.

Aby uniknąć działań niepożądanych, należy przestrzegać dawkowania. 

Warto pamiętać o tym, że żaden przyjmowany lek nie jest obojętny dla zdrowia psychicznego. Jednak nasilenie objawów niepożądanych może być różne u różnych pacjentów. 

Jeżeli korzystamy z porad kilku specjalistów, to każdy z nich powinien wiedzieć o wszystkich przyjmowanych lekach. Należy ich też poinformować o preparatach, które bierzemy na własną rękę, nawet jeśli są to witaminy.

Przeczytaj: Suplement diety zrujnował mu zdrowie - musiał mieć przeszczep wątroby