Leki i cytrusy to niebezpieczne połączenie: uważaj na grejpfruty

18.06.2019
Aktualizacja: 18.06.2019 15:40
Interakcje leków z cytrusami
fot. Shutterstock

Sok z cytrusów, a szczególności z grejpfrutów, nie powinien być używany do popijania leków. Jeśli stosujesz leki regularnie, przewlekle, to unikaj popijania tabletek cytrusowym sokiem i spożywania cytrusów tuż przed zażyciem leku. Zawsze sprawdzaj, czy w ulotce nie ma ku temu przeciwwskazań. Dlaczego? Bo cytrusy łatwo wchodzą w niebezpieczne interakcje z lekami.

Cytrusy i leki to nie najlepsze połączenie. Wpływ grejpfruta (soku, owocu, wyciągów) na działanie leków został dokładnie przebadany, ale również inne owoce cytrusowe mogą wykazywać negatywne działanie w połączeniu z medykamentami. 

Na czym polega niebezpieczeństwo? Niektóre składniki żywności mogą wpływać na metabolizm leków w organizmie. Dotyczy to m.in. cytrusów, głównie soku grejpfrutowego, którego spożycie może spowodować zaburzenia metabolizmu niektórych leków w wątrobie lub jelicie cienkim, a w konsekwencji zwiększenie ich stężenia we krwi, co z kolei może prowadzić do poważnego zatrucia lekiem.

Popicie leku sokiem grejpfrutowym może skutkować blokadą działania grupy enzymów, które są odpowiedzialne za metabolizm leków. Jeśli leki te nie mogą być metabolizowane, to zwiększa się ich stężenie we krwi, a to bywa niebezpieczne dla zdrowia. Za interakcję cytrusów z lekami odpowiadają zawarte w tych owocach flawonoidy i furanokumaryny.

ZOBACZ: Leki w organizmie mają do wykonania konkretną pracę. Jak działa lek po połknięciu? 

Które leki wchodzą w interakcję z cytrusami?

Cytrusy, głównie grejpfruty, mogą wchodzić w interakcje z różnymi lekami, ale wyróżnia się kilka szczególnych leków, których działanie może zostać zmienione pod wpływem działania składników owoców cytrusowych.

  • Blokery kanału wapnia stosowane w leczeniu nadciśnienia tętniczego i choroby niedokrwiennej serca (np. Adalat, Nitrendypina).
  • Leki stosowane w leczeniu zaburzeń lipidowych (np.: Lovastatin, Zocor).
  • Leki przeciwwirusowe stosowane w leczeniu zakażenia HIV oraz pełnoobjawowego AIDS (np.: Invirase).
  • Cyklosporyna – chemioterapeutyk podawany w immunosupresji po przeszczepieniu narządów, zespole nerczycowym i schorzeniach immunologicznych.
  • Cyzapryd stosowany w leczeniu m.in.: choroby refluksowej żołądkowo-przełykowej.
  • Benzodiazepiny – stosowane m.in. w leczeniu bezsenności (np. triazolam, Midazolam).
  • Preparaty hormonalne antykoncepcyjne: grejpfrut nie powinien zmniejszyć działania pigułek, ale może spowodować wystąpienie czy nasilenie objawów niepożądanych, na przykład nudności czy wymiotów.
  • Antybiotyki: łączenie grejpfruta z antybiotykami może prowadzić do problemów z oddychaniem, niewydolności nerek.
  • Leki na kaszel zawierające dekstrometorfan.

Jakie są objawy interakcji leków z cytrusami?

Na skutek spożywania cytrusów (głównie grejpfruta) wzrost stężenia blokerów wapnia u chorych na nadciśnienie tętnicze i chorobę niedokrwienną serca może być nawet 3-10 krotny, co prowadzi do gwałtownego spadku ciśnienia i bólu głowy.

Natomiast połączenie grejpfruta z cyklosporyną powoduje dramatyczny wzrost ciśnienia, któremu mogą towarzyszyć drgawki. 

Popicie sokiem grejpfrutowym benzodiazepin może z kolei doprowadzić do spłycenia oddechu, kołatania serca, duszności.

Warto wiedzieć

Jak uniknąć interakcji cytrusów z lekami?

Aby uniknąć interakcji, najlepiej odczekać około czterech godzin pomiędzy zjedzeniem grejpfruta, zażyciem suplementu diety zawierającego składniki grejpfruta lub wypiciem soku z tego owocu, a zażyciem leku. Należy również całkowicie zaprzestać spożywania grejpfrutów w jakiejkolwiek formie, gdy lekarz potwierdzi, że owoc ten może zaszkodzić w terapii lub gdy taka informacja znajduje się w ulotce dołączonej do opakowania leku.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: zdrowie.pap.pl