Lek na wrzody żołądka i dwunastnicy wstrzymany w sprzedaży przez GIF

21.10.2019 08:38
Lek na wrzody żołądka i dwunastnicy wycofany
fot. Shutterstock

GIF wstrzymał w obrocie lek stosowany w leczeniu m.in. wrzodów żołądka i dwunastnicy. Przyczyną tej decyzji jest podejrzenie zanieczyszczenia substancji czynnej leku.

Główny Inspektor Farmaceutyczny wstrzymał w obrocie na terenie całej Polski wszystkie serie produktu leczniczego Ranic (Ranitidinum). Ta decyzja ma rygor natychmiastowej wykonalności, w jej uzasadnieniu napisano:

„Główny Inspektor Farmaceutyczny otrzymał szereg informacji w systemie szybkiego powiadamiania Rapid Alert o zidentyfikowaniu zanieczyszczenia  N-nitrozodimetyloaminy (NDMA) w niektórych produktach leczniczych, zawierających substancję czynną Ranitidinum, znajdujących się w obrocie na rynkach innych państw. Główny Inspektor Farmaceutyczny po analizie posiadanego materiału dowodowego uznał, iż w interesie społecznym jest prewencyjne wstrzymanie w obrocie wszystkich produktów leczniczych, zawierających substancję czynną Ranitidinum”.

Ranic (Ranitidinum), 10 mg/ml, roztwór do wstrzykiwań i infuzji, jest stosowany w leczeniu wspomagającym i zapobieganiu nawrotom krwawienia z wrzodu żołądka lub dwunastnicy, a także leczenia refluksu żołądkowo-przełykowego.

Źródło: GIF