Lek na astmę wycofany z obrotu [decyzja GIF]

Redakcja
28.06.2019 11:12
Astma oskrzelowa
fot. Shutterstock

GIF wydał oświadczenie o wycofaniu z obrotu serii leku wykorzystywanego w leczeniu astmy, zespołu krupu i przewlekłej obturacyjnej choroby płuc. Sprawdź, o który lek chodzi. Co jest przyczyną decyzji GIF?

Główny Inspektor Farmaceutyczny wycofuje z obrotu na terenie całej Polski produkt leczniczy BENODIL (Budesonidum). Chodzi o zawiesinę do nebulizacji 0,125 mg/ml, 20 ampułek po 2 ml.

GIF wycofuje produkt:

  • Benodil z numerem serii 1031518, z datą ważności 09.2021. Podmiotem odpowiedzialnym są Zakłady farmaceutyczne POLPHARMA S.A.

Benodil to lek z grupy glikokortykosteoridów wykorzystywany w leczeniu astmy oskrzelowej. Produkt Benodil jest stosowany w leczeniu astmy, gdy stosowanie inhalatora ciśnieniowego lub inhalatora proszkowego jest niewłaściwe, a także zespołu krupu (ostrego zapalenia krtani, tchawicy i oskrzeli) oraz zaostrzenia przewlekłej obturacyjnej choroby płuc (POChP). 

Co jest przyczyną wycofania serii leku? GIF uzasadnia, że przyczyną decyzji o wycofaniu serii Benodilu jest informacja o przekroczeniu limitu specyfikacji w zakresie parametru zawartości substancji pokrewnych w wymienionym wyżej produkcie.

Źródło: gif.gov.pl