Leczysz się na serce? Brakuje Ci żelaza? Te leki wycofano z obrotu

Monika Piorun
24.02.2017 10:49
Leczysz się na serce? Brakuje Ci żelaza? Te leki wycofano z obrotu
fot. Leczysz się na serce? Brakuje Ci żelaza? Te leki wycofano z obrotu

Główny Inspektor Sanitarny zdecydował o usunięciu z rynku niektórych serii preparatu na nadciśnienie Tezeo oraz ampułek CosmoFer stosowanych przy niedoborach żelaza.

Tezeo HCT (Telmisartanum+Hydrochlorothiazidum) polecany jest pacjentom cierpiącym na choroby układu sercowo-naczyniowego (szczególnie nadciśnienia tętniczego samoistnego) oraz ograniczenia ryzyka zawału serca lub udaru mózgu. Lekarze często przepisują go również diabetykom lub osobom, u których stwierdza się zmniejszony dopływ krwi do serca lub nóg. Środek produkowany jest przez czesko-słowacki holding farmaceutyczny Zentiva.

Ze względu na nieprawidłowe wyniki badań pod względem zawartości Hydrochlorotiazydu GIF uznał, że ze sprzedaży muszą zostać wycofane preparaty w opakowaniach zawierających 28 oraz 56 tabletek o numerze serii: 2040416, z datą ważności do końca marca 2018 roku. 

Zrzut ekranu 2017-02-24 o 09.51.29

Zobacz także

To jednak nie wszystkie leki, które w ostatnim czasie znikną ze sprzedaży w Polsce.

Podobna decyzja została podjęta w stosunku do preparatu CosmoFer (Ferri hydroxidum dextranum) w postaci roztworu do infuzji i wstrzykiwań 50 mg, Fe3+/ml (w opakowaniach zawierających 5 ampułek po 2 ml) o numerze serii: 41204D-4 i dacie ważności do czerwca 2017 roku.

Jego producentem jest rodzinna firma farmaceutyczna Pharmacosmoc A/S Dania, działająca na obszarze Europy Środkowo-Wschodniej. 

Na ampułkach zauważono obecność wydzielających się z roztworu strątów tworzących osad na powierzchni szklanego opakowania, co jest niezgodne z wytycznymi GIF.

CosmoFer polecany jest w leczeniu niedoborów żelaza, kiedy nie można stosować preparatów doustnych lub gdy zachodzi konieczność natychmiastowego zwiększenia poziomu tego składnika w organizmie.

Zrzut ekranu 2017-02-24 o 10.37.41

____

Redakcja radiozet.pl/π