Zamknij

GIS: wycofano znany suplement diety. Wykryto groźną substancję

23.12.2021 15:08
Wycofany suplement diety
fot. Shutterstock

Uwaga, GIS wycofuje ze sprzedaży partię znanych suplementów diety poprawiających kondycję włosów, paznokci i skóry. W produkcie wykryto groźną dla zdrowia substancję. Sprawdź, czy masz ten suplement w domu.

Główny Inspektorat Sanitarny wydał ostrzeżenie publiczne dotyczące żywności. GIS informuje o wycofaniu partii suplementu diety ze względu na wykrycie groźnej dla zdrowia substancji — tlenku etylenu.

Chodzi o produkt: Kerabione, 60 kapsułek

  • Numer partii: 41104106
  • Data minimalnej trwałości: 30.06.2023.
  • Producent: Valentis AG, CH-6982 Agno – Lugano, Szwajcaria
  • Dystrybutor: Valentis Polska Sp. z o.o., ul. Krakowiaków 50, 02-255 Warszawa

Tlenek jest szkodliwy dla zdrowia

Obecność tlenku etylenu w żywności w Unii Europejskiej jest niedozwolona.

Tlenek etylenu (epoksyetan) jest bezbarwnym gazem o słodkawym zapachu. Jest on wykorzystywany w przemyśle chemicznym, jako półprodukt w syntezie różnych związków, np. glikolu etylenowego, trietanoloaminy czy etylenoaminy itp. Związek ten jest również wykorzystywany do sterylizacji gazowej narzędzi medycznych i materiałów opatrunkowych oraz w niektórych krajach do fumigacji różnych produktów spożywczych. Stosuje się go także do konserwacji przedmiotów muzealnych, starych książek, ubrań, futer itp. Tlenek etylenu występuje także w śladowych ilościach w dymie tytoniowym.

Europejska Agencja ds. Chemikaliów (ECHA) sklasyfikowała tlenek etylenu, jako substancję mutagenną, rakotwórczą i działającą szkodliwie na rozrodczość. Ze względu na swoje właściwości toksykologiczne jest w Unii Europejskiej od około 30 lat substancją zabronioną do stosowania, jako substancja czynna środków ochrony roślin.

Źródło: GIS