Zamknij

Herbata w torebkach uwalnia mikroplastik

27.09.2019 09:53

Pojedyncza plastikowa torebka herbaty uwalnia miliardy cząsteczek mikroplastiku – ostrzegają kanadyjscy naukowcy.

herbata w torebkach
fot. Shutterstock

Naukowcy z Kanady odkryli, że plastikowe torebki herbaty zanurzone w filiżance prawie wrzącej wody uwalniają mikroplastik i inne cząsteczki nanoplastyczne.

Zespół uczonych z McGill University w Kanadzie wziął pod lupę cztery różne rodzaje herbaty ze sklepów i kawiarni w Montrealu. Torebki zostały umyte i zanurzone w wodzie o temperaturze 95 °C przez pięć minut. Następnie przebadano je pod mikroskopem elektronowym i poddano spektroskopii.

Z pojedynczej plastikowej torebki uwalniało się aż 11,6 miliarda cząsteczek mikroplastiku i 3,1 miliarda mniejszych cząstek nanoplastycznych. Wyniki opublikowano w Environmental Science and Technology. Eksperci zwracają uwagę na fakt, że ilość ta jest znacznie wyższa niż ilość cząstek mikroplastycznych zużywanych przez osobę w ciągu całego roku! Dotychczas szacowano, że przeciętna osoba spożywa co najmniej 50 tys. cząstek mikroplastiku rocznie, a drugie tyle pobiera z powietrza.

Jak dotąd nie ma dowodów na to, że spożywanie mikroplastiku stanowi zagrożenie dla ludzi, ale kanadyjski zespół przetestował potencjalną toksyczność mikrocząstek, wystawiając na zanieczyszczoną wodę pchły wodne. Wpływ na zachowanie i deformacje rozwojowe pcheł został potwierdzony.

Źródło: theguardian.com