GIF wycofuje lek na infekcje wirusowe, bo wykazuje brak skuteczności

18.05.2020 11:04
Groprinosin MAX wycofany z obrotu
fot. Shutterstock

GIF wycofuje z obrotu serie znanego i powszechnie stosowanego leku na zakażenia wirusowe. Badania wykazały, że produkt ten wykazuje brak skuteczności ochrony przeciwdrobnoustrojowej. Decyzji nadano rygor natychmiastowej wykonalności. Sprawdź, o który lek chodzi.

Główny Inspektor Farmaceutyczny wycofuje z obrotu na terenie całego kraju produkt leczniczy Groprinosin MAX. Jest to lek przeciwwirusowy o działaniu immunostymulującym, który pobudza odpowiedź układu immunologicznego. Groprinosin MAX stosowany jest u osób z obniżoną odpornością, w przypadku nawracających infekcji górnych dróg oddechowych, a także w celu leczenia opryszczki warg i skóry twarzy wywołanych przez wirus opryszczki pospolitej.

ZOBACZ: Groprinosin: jak działa? Wskazania, przeciwwskazania, działanie niepożądane

Chodzi o lek Groprinosin MAX (Inosinum pranobexum), 250 mg/ml, krople doustne, roztwór

  • numer serii: F89138A, termin ważności: 09.2020
  • numer serii: F8C041A, termin ważności: 12.2020
  • numer serii: F8C042A, termin ważności: 12.2020

Podmiotem odpowiedzialnym jest Gedeon Richter Polska Sp. z o.o. z siedzibą w Grodzisku Mazowieckim.

Dlaczego wycofano Groprinosin MAX?

Do GIF wpłynęła informacja od producenta leku dotycząca otrzymania wyników badań dot. skuteczności ochrony przeciwdrobnoustrojowej dla produktu Groprinosin MAX 250 mg/ml, krople doustne. Badania wskazują, że produkt ten wykazuje brak skuteczności ochrony przeciwdrobnoustrojowej, a tym samym występuje ryzyko zakażenia odlekowego. Z tego powodu GIF zadecydował o wycofaniu dostępnych w obrocie serii leku.

Źródło: GIF