Zamknij

GIS wycofuje suplement na odchudzanie. Wykryto groźną substancję

26.10.2021 16:48
Suplement na odchudzanie
fot. Shutterstock

Uwaga, w suplementach diety przyspieszających spalanie tłuszczu wykryto groźną dla zdrowia substancję. GIS informuje, by nie spożywać tych produktów. Sprawdź, czy masz te suplementy w domu.

Główny Inspektorat Sanitarny wydał ostrzeżenie dotyczące żywności. GIS informuje o wycofaniu z obrotu określonych partii suplementu diety Redox Hardcore. To środek wspomagający spalanie tłuszczu.

W suplemencie wykryto groźną dla zdrowia substancję — tlenek etylenu. GIS ostrzega, by nie spożywać produktów wskazanych w komunikacie.

Chodzi o produkt Redox Hardcore

  • Data minimalnej trwałości: 11.2022, Numer partii: 190220
  • Data minimalnej trwałości: 04.2023, Numer partii: 041221

Tlenek etylenu jest groźny dla zdrowia

Jak informuje Centralny Instytut Ochrony Pracy – Państwowy Instytut Badawczy (CIOP-PIB), tlenek etylenu jest łatwopalnym, bezbarwnym gazem o zapachu przypominającym eter w stężeniach toksycznych. Używa się go przy produkcji: rozpuszczalników, płynów zapobiegających zamarzaniu, tekstyliów, detergentów, klejów, pianek poliuretanowych i farmaceutyków. Przede wszystkim jednak stanowi on półprodukt chemiczny w produkcji glikolu etylenowego. W mniejszych stężeniach stosowany jest w fumigantach (toksycznych środkach stosowanych w postaci dymów, par lub gazów do niszczenia szkodników, np. w drewnie), środkach sterylizujących do przypraw i kosmetyków, a także podczas sterylizacji sprzętu chirurgicznego w szpitalach

Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – Państwowy Zakład Higieny – Państwowy Instytut Badawczy, podkreśla, że tlenek etylenu jest uznawany za substancję o działaniu genotoksycznym i kancerogennym i stanowi potencjalne zagrożenie dla zdrowia konsumentów niezależnie od jego poziomu. ETO jest zakazany w UE do stosowania w żywności w jakiejkolwiek ilości.

Źródło: GIS