Zamknij

GIS wycofuje znane probiotyki i ostrzega przed groźną substancją

01.12.2021 10:08
Probiotyki
fot. Shutterstock

GIS wycofuje ze sklepów znane probiotyki. To preparat, który przywraca prawidłową florę jelitową i hamuje biegunkę, stosowany często podczas antybiotykoterapii. Główny Inspektorat Sanitarny informuje o wykryciu groźnej dla zdrowia substancji. Sprawdź, czy masz ten produkt w domu.

Główny Inspektorat Sanitarny wydał ostrzeżenie dotyczące żywności. GIS informuje o wycofaniu jednej partii znanego probiotyku z powodu wykrycia groźnej substancji — tlenku etylenu.

Chodzi o suplement diety Floractin kapsułki, opakowanie 20 kapsułek

  • Numer partii: 650220
  • Data minimalnej trwałości: 09.2022
  • Dystrybutor: Ipsen Poland Sp. z o.o., ul. Chmielna 73, 00-801 Warszawa

Nie należy spożywać partii produktu określonej w tym komunikacie.

Tlenek etylenu szkodzi zdrowiu

Jak informuje Centralny Instytut Ochrony Pracy – Państwowy Instytut Badawczy (CIOP-PIB), tlenek etylenu jest łatwopalnym, bezbarwnym gazem o zapachu przypominającym eter w stężeniach toksycznych. Używa się go przy produkcji: rozpuszczalników, płynów zapobiegających zamarzaniu, tekstyliów, detergentów, klejów, pianek poliuretanowych i farmaceutyków. Przede wszystkim jednak stanowi on półprodukt chemiczny w produkcji glikolu etylenowego. W mniejszych stężeniach stosowany jest w fumigantach (toksycznych środkach stosowanych w postaci dymów, par lub gazów do niszczenia szkodników, np. w drewnie), środkach sterylizujących do przypraw i kosmetyków, a także podczas sterylizacji sprzętu chirurgicznego w szpitalach

Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – Państwowy Zakład Higieny – Państwowy Instytut Badawczy, podkreśla, że tlenek etylenu jest uznawany za substancję o działaniu genotoksycznym i kancerogennym i stanowi potencjalne zagrożenie dla zdrowia konsumentów niezależnie od jego poziomu. ETO jest zakazany w UE do stosowania w żywności w jakiejkolwiek ilości.

Źródło: GIS