GIS podjęło decyzję o wycofaniu pieczarek marynowanych. Mogą zaszkodzić

06.09.2019
Aktualizacja: 06.09.2019 16:30
Wycofane pieczarki (decyzja GIS)
fot. Shutterstock

W pieczarkach marynowanych KRISTER wykryto substancje alergenne (dwutlenek siarki). Etykieta nie zawiera informacji o obecności tej substancji. 

Pieczarki marynowane Krister wycofane 

Jak podaje Główny Inspektorat Sanitarny w zbadanym produkcie stwierdzono zawartość ogólnego dwutlenku siarki (E 220) na poziomie 62,6 ± 4,3 mg/kg. Na etykiecie produktu nie umieszczono odpowiedniej informacji dotyczącej obecności składnika alergennego – dwutlenku siarki. Spożycie produktu przez osoby z alergią na dwutlenek siarki i siarczyny może wywołać u nich reakcję alergenną.

Szczegóły dotyczące wycofanego produktu:

Produkt: Pieczarki marynowane całe KRISTER, 900 g

Producent: Gospodarstwo Rolno-Ogrodnicze Zakład Produkcyjny Krister Teresa Krupa, ul. Hallera 26, 33-200 Dąbrowa Tarnowska

Numer partii: 1

Data minimalnej trwałości: 01.2020

Prowadzone jest postępowanie wyjaśniające organów Państwowej Inspekcji Sanitarnej we współpracy z producentem w celu określenia źródła występowania dwutlenku siarki w produkcie.

Organy Państwowej Inspekcji Sanitarnej nadzorują wycofanie produktu z obrotu. Producent rozpoczął proces wycofywania od kontrahentów całego asortymentu (pieczarki całe i krojone o gramaturach 300 g i 900 g) bez względu na numer partii i datę minimalnej trwałości.

Osoby z alergią bądź nietolerancją na dwutlenek siarki i siarczyny nie powinny spożywać wskazanej w komunikacie partii produktu.

pieczarki
pieczarki2

Przeczytaj: GIS poinformował o wycofaniu mąki owsianej bezglutenowej 

Źródło: GIS