GIS ostrzega: na jajkach sprzedawanych w Biedronce są pałeczki salmonelli [AKTUALIZACJA]

21.03.2019 15:57
Jajka z salmonellą
fot. Shutterstock

Główny Inspektorat Sanitarny wydał ostrzeżenie dotyczące jajek marki zdrovo Rodzinkovo (opakowania po 30 szt.). Na ich skorupkach znaleziono pałeczki Salmonella Enteritidis. Produkt sprzedawany był z sieci sklepów Biedronka. Właściciel sieci potwierdził wycofanie całej serii jajek.

Zainfekowane pałeczką salmonelli są jajka zdrovo Rodzinkovo pakowane po 30 sztuk. Klasa wagowa M, klasa jakości A, oznakowane kodem na skorupce: 3PL30051328K3. Numer partii: data wraz z kodem znajdującym się obok oznacza numer partii produkcyjnej – 31-03  PWK93K3  A, gdzie lit. A stanowi numer zakładu pakowania jaj, tj. PL30225901. Producent felernej partii jajek są Fermy Drobiu Woźniak Sp. z o.o.

Jajka sprzedawane były w sieci sklepów Biedronka, której właścicielem jest Jeronimo Martins Polska S.A. Firma potwierdziła, że cała partia jest wycofywana. Z informacji udzielonej przez sieć wynika, że ww. partia produktu trafiła do jednego z 16 centrów dystrybucyjnych, a następnie do około 20 sklepów tej sieci.

Zalecenia dla konsumentów: Nie należy spożywać jaj, szczególnie na surowo, o numerze partii i kodzie na skorupce wskazanym w komunikacie ze względu na potencjalne zagrożenie dla zdrowia. Należy również pamiętać, że bakterie obecne na powierzchni skorupek mogą zostać przeniesione na inne powierzchnie w wyniku kontaktu z zanieczyszczonymi jajami.

AKTUALIZACJA z dnia 26.03.2019:

Aktualizacja komunikatu Głównego Inspektora Sanitarnego w sprawie stwierdzenie pałeczek Salmonella Enteritidis na powierzchni skorupek jaj.

W uzupełnieniu do komunikatu z dnia 21.03.2019 r. Główny Inspektor Sanitarny informuje, że w drugiej próbce jaj pobranych do badań przez Państwową Inspekcję Sanitarną stwierdzono obecność Salmonella Enteritidis na powierzchni skorupek.

Szczegóły dotyczące produktu:

Produkt – Jaja zdrovo Rodzinkovo 30 szt., klasa wagowa M, klasa jakości A, oznakowane numerem partii 31-03 PWK93K2 A

Kraj pochodzenia – Polska

Najlepiej spożyć przed: data na górze opakowania

Numer partii – data wraz z kodem znajdującym się obok oznacza numer partii produkcyjnej – 31-03 PWK93K2 A, gdzie lit. A stanowi numer zakładu pakowania jaj, tj. PL 30225901, a na skorupce znajduje się kod: 3PL30051328 K2

Producent – Fermy Drobiu Woźniak Sp. z o.o., Żylice 35A, 63-900 Rawicz. Zakład pakowania jaj: PL30225901

Dystrybutor – Jeronimo Martins Polska S.A., ul. Dolna 3, 00-773 Warszawa

Firma Fermy Drobiu Woźniak Sp. z o.o. deklaruje, że dobrowolnie wycofała z obrotu wskazaną w komunikacie partię jaj.

GIS poinformował o powyższych wynikach Głównego Lekarza Weterynarii, który w trybie pilnym przekazał powyższe informacje Powiatowemu Lekarzowi Weterynarii w Rawiczu nadzorującemu zakład pakowania jaj oraz Powiatowemu Lekarzowi Weterynarii w Grodzisku Wielkopolskim nadzorującemu fermę kur niosek towarowych.

W wyniku natychmiastowych działań organów Inspekcji Weterynaryjnej i Państwowej Inspekcji Sanitarnej, zakwestionowana partia jaj została objęta procedurą wycofywania z obrotu i od konsumentów.

Jeronimo Martins Polska S.A. potwierdziła wycofanie ww. partii jaj. Firma poinformowała, że ww. partia produktu trafiła do centrum dystrybucyjnego w Lubartowie, a następnie do około 20 sklepów tej sieci.

Źródło: gis.gov.pl

Zobacz także: Salmonella i salmonelloza: jak uchronić się przed zatruciem? Objawy zakażenia Salmonellą