GIS ostrzega: na jajkach sprzedawanych w Biedronce są pałeczki salmonelli

21.03.2019 15:57
Jajka z salmonellą

Główny Inspektorat Sanitarny wydał ostrzeżenie dotyczące jajek marki zdrovo Rodzinkovo (opakowania po 30 szt.). Na ich skorupkach znaleziono pałeczki Salmonella Enteritidis. Produkt sprzedawany był z sieci sklepów Biedronka. Właściciel sieci potwierdził wycofanie całej serii jajek.

Zainfekowane pałeczką salmonelli są jajka zdrovo Rodzinkovo pakowane po 30 sztuk. Klasa wagowa M, klasa jakości A, oznakowane kodem na skorupce: 3PL30051328K3. Numer partii: data wraz z kodem znajdującym się obok oznacza numer partii produkcyjnej – 31-03  PWK93K3  A, gdzie lit. A stanowi numer zakładu pakowania jaj, tj. PL30225901. Producent felernej partii jajek są Fermy Drobiu Woźniak Sp. z o.o.

Jajka sprzedawane były w sieci sklepów Biedronka, której właścicielem jest Jeronimo Martins Polska S.A. Firma potwierdziła, że cała partia jest wycofywana. Z informacji udzielonej przez sieć wynika, że ww. partia produktu trafiła do jednego z 16 centrów dystrybucyjnych, a następnie do około 20 sklepów tej sieci.

Zalecenia dla konsumentów: Nie należy spożywać jaj, szczególnie na surowo, o numerze partii i kodzie na skorupce wskazanym w komunikacie ze względu na potencjalne zagrożenie dla zdrowia. Należy również pamiętać, że bakterie obecne na powierzchni skorupek mogą zostać przeniesione na inne powierzchnie w wyniku kontaktu z zanieczyszczonymi jajami.

Zobacz także: Salmonella i salmonelloza: jak uchronić się przed zatruciem? Objawy zakażenia Salmonellą